The Elder Scrolls V: Skyrim na PC otrzymało testową wersję trybu przetrwania
W odświeżonym wydaniu The Elder Scrolls V: Skyrim na PC uruchomiono klub twórczości - cyfrowy sklep, w którym Bethesda sprzedaje przygotowane przez siebie oraz "zewnętrznych partnerów" modyfikacje. W usłudze dostępna jest między innymi testowa wersja trybu przetrwania.
Wariant utrudnia rozgrywkę, wprowadzając szereg dodatkowych mechanizmów zabawy. Pojawiają się między innymi czynniki głodu (nienakarmionej postaci zmniejsza się kondycja), zmęczenia (wpływa na poziom dostępnej magii) czy zimna i ciepła (w śnieżnych obszarach bez posiadania ciepłych ubrań czy ogrzewania przy ognisku podopieczny zamarznie i zginie).
Regeneracja poszczególnych wskaźników nie należy przy tym do prostych. Przykładowo zapotrzebowanie na pożywienie można zaspokoić konsumując różnego rodzaju potrawy. Tyle że surowe mięso może doprowadzić do zatrucia pokarmowego - przypadłość zablokuje korzyści zdrowotne jedzenia.
Wyłączono też punkty szybkiej podróży, przez co pomiędzy określonymi regionami wirtualnego świata trzeba poruszać się pieszo lub konno. Poza tym awansowanie na kolejne poziomy doświadczenie możliwe jest dopiero po snu w łóżku. Zabrakło również automatycznego odnawiania zdrowia.
Aby wziąć udział w testach trybu przetrwania, należy aktywować stosowną funkcję w kliencie platformy Steam. Na konsolach Xbox One i PS4 wariant pojawi się na początku przyszłego miesiąca, a po premierze pełnej wersji wszyscy zainteresowani otrzymają możliwość sprawdzenia opcji za darmo. Później trzeba będzie jednak zapłacić.
W klubie twórczości - dostępnym również w Fallout 4 - można kupować modyfikacje, które wprowadzają do rozgrywki różne elementy, w tym przedmioty, postacie i mechanizmy rozgrywki. Płatności dokonuje się za pomocą kredytów - waluty nabywanej za prawdziwe pieniądze.
Przedstawiciele Bethesdy podkreślają, że sprzedawane w usłudze mody są dokładnie testowane oraz sprawdzane. Firma gwarantuje, że każdy zadziała zarówno z podstawową wersją gry, jak i wydanymi dotychczas rozszerzeniami.
Uzdolnieni moderzy mogą zgłaszać się wraz ze swoimi projektami. Jeżeli dana modyfikacja zostanie zaakceptowana, wówczas developerzy udzielą pomocy w dalszych pracach. Autor może liczyć również na wynagrodzenie, które dostanie za realizowanie kolejnych "kamieni milowych" związanych z rozwojem dzieła.