Telewizory OLED kluczem do lepszego snu?

Oglądanie telewizji czy wykorzystywanie odbiornika do gier, to codzienny rytuał milionów osób na całym świecie. Niestety, długotrwałe patrzenie w ekran może prowadzić do zmęczenia oczu. Jednak nowe badania wskazują, że wybór odpowiedniego telewizora może nie tylko zminimalizować te efekty, ale także wspomóc sen użytkowników.

Nowoczesne telewizory OLED nie tylko zachwycają jakością obrazu, ale także wpływają na poprawę jakości snu. Najnowsze badania wskazują, że korzystanie z telewizorów OLED może przyczynić się do lepszego snu, eliminując negatywne efekty, które niesie za sobą tradycyjne oglądanie telewizji.

Długie godziny spędzone przed ekranem często skutkują zmęczeniem oczu - to niezaprzeczalny fakt. Jednak według nowego raportu naukowego, ten przykry stan może mieć też pozytywny wpływ na nasz sen - jest tylko jedno "ale" - telewizor musi być wyposażony w wyświetlacz OLED. Badanie kliniczne przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kookmin we współpracy z LG Display, objęło 40 dorosłych osób i skupiło się na analizie poziomu melatoniny podczas oglądania treści na telewizorach LCD i OLED.

Reklama

OLED kontra LCD: Jakość snu pod lupą

Melatonina to hormon naturalnie produkowany przez nasz organizm, który pełni kluczową rolę w regulacji snu. Chociaż nie wywołuje go bezpośrednio, wyższy poziom melatoniny wieczorem sprzyja zasypianiu. Wyniki badań wykazały, że osoby korzystające z telewizorów OLED, w ciągu dwóch godzin, odnotowały wzrost wydzielania właśnie tego hormonu o 8,1 punktów procentowych, podczas gdy widzowie używający wyświetlaczy LCD doświadczyli spadku o 2,7 procent.

Niebieskie światło: Cichy zabójca snu

Kluczowym czynnikiem różnicującym wyniki jest niebieskie światło emitowane przez ekrany. To właśnie ono zaburza naturalne wydzielanie melatoniny, co w konsekwencji prowadzi do problemów ze snem. Telewizory LCD, ze względu na intensywne podświetlenie, emitują 70-80 procent niebieskiego światła, podczas gdy OLED-y jedynie 36 procent. Badania przeprowadzone przez Centrum Medyczne Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis wykazały, że długotrwała ekspozycja na niebieskie światło może prowadzić do poważnych problemów ze wzrokiem, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej, zaćmy czy nawet nowotworu.

Zdrowe oczy, zdrowy sen

Okazuje się, że zależy OLED-ów nie kończą się wcale na minimalizacji zakłóceń we śnie. Badania Uniwersytetu Kookmin udowodniły, że oglądanie materiałów wideo na telewizorach OLED poprawia nie tylko wydzielanie melatoniny, ale także ogólne samopoczucie. Prof. Kim Chang-wook, który prowadził testy, zaznaczył, że technologia OLED stymuluje nerwy przywspółczulne, odpowiedzialne za poczucie komfortu i relaksu, co dodatkowo wspiera zdrowy sen.

Komfort użytkownika

Wygląda na to, że telewizory OLED to nie tylko doskonała jakość obrazu, ale także realna korzyść dla naszego zdrowia. A do tego prawdopodobnie najlepsze uzasadnienie konieczności wymiany wysłużonego odbiornika TV na nowy. Pozostaje tylko jeden problem, na który zwrócić uwagę powinni szczególnie gracze - biorąc pod uwagę "funkcje usypiające" wyświetlaczy OLED, ukończenie ulubionych gier może stać się nie lada wyzwaniem, a już na pewno mocno wydłużyć się w czasie.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy