Studio twórców Roblox wycenione na 30 miliardów dolarów

​Roblox to jedna z najpopularniejszych gier na świecie - platforma służąca do publikacji własnych treści i projektów, ciesząca się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród najmłodszych użytkowników. Po ostatniej turze inwestycji firma odpowiedzialna za projekt jest wyceniana na 30 miliardów dolarów.

Firma - Roblox Corp - planowała debiut na giełdzie, lecz zamiast tego zdecydowano się na pozyskanie pieniędzy bezpośrednio od zainteresowanych inwestorów. Pozyskano 520 milionów dolarów, co - jak napisano w komunikacie - daje łączą wartość korporacji na poziomie 29,5 mld. dol.

Jeszcze jedenaście miesięcy temu firmę wyceniano na skromne... 4 miliardy, więc ewaluacja wzrosła ponad siedmiokrotnie. Warto pamiętać, że to szacunki samej firmy, a nie dokładna ewaluacja, wykonana przez niezależnych ekspertów - co byłoby wymagane w przypadku wejścia na giełdę.

Reklama

Darmowe Roblox ukazało się w 2006 roku, jako platforma i rozbudowany edytor do tworzenia własnych gier. W sierpniu 2019 roku twórcy chwalili się, że mają ponad 100 milionów aktywnych użytkowników każdego miesiąca, co jest najlepszym dowodem na popularność produkcji.

Nagły wzrost wartości korporacji związany jest zapewne z pandemią koronawirusa. Miliony osób na całym świecie - także tych najmłodszych - zostało nagle uwięzionych w domach, często na długie tygodnie. Tymczasem Roblox jest darmowe i pełne przeróżnych gier oraz społeczności do wyboru.

Roblox Corp nadal planuje wejście na giełdę, ale sposobem bezpośrednim - akcje nie będą więc sprzedawane w ofercie publicznej, lecz ich cena zostanie ustalona przez chętnych na zakup papierów wartościowych znajdujących się właśnie w rękach inwestorów znalezionych wcześniej.

Taka metoda zyskała na popularności dopiero w ostatnich latach, a Roblox - o wartości 30 mld. dol. - byłby piątym największym debiutem tego typu w Stanach Zjednoczonych, za popularnym Spotify czy też Palantir Technologies, produkującym oprogramowanie do legalnego szpiegowania obywateli.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Roblox

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy