SteamVR: Aplikacja sprawdzi wydajność PC pod względem VR

Jeśli planujecie w najbliższym czasie wyposażyć się w sprzęt do rozszerzonej rzeczywistości, to koniecznie sprawdźcie, czy wasze komputery poradzą sobie z uruchomieniem gogli.

Valve, podobnie jak wcześniej Oculus, udostępniło programik, który magluje komputer sprawdzając jego wydajność pod kątem VR. Na Steamie, za darmo. Jego działanie można też zobaczyć na YouTube. Jeśli lubisz Portal, warto. Program jest do pobrania z tej strony.

Wystarczy go zainstalować, uruchomić, obejrzeć tworzoną w czasie rzeczywistym animację i po kilkunastu sekundach poznać werdykt. Jeśli chcesz zobaczyć animację bez uruchamiania programu, znajdziesz ją poniżej:

Co ciekawe, choć zalecana do SteamVR konfiguracja peceta jest podobna, jak w przypadku Oculusa, zamiast prostej informacji "nadaje się / nie nadaje się", Valve podaje znacznie więcej szczegółów i lepiej rozróżnia pecety, bo prócz podziału na trzy główne kategorie (niegotowy, capable oraz ready - tak przynajmniej wygląda tłumaczenie w polskiej wersji Steama) można także poznać dokładniejsze szczegóły, w tym informację o tym, co jest w twoim kompie najgorsze (w każdym razie jeśli chodzi o gotowość na VR).

I jeszcze jedno, czyli same, suche zalecane wymagania. Oto one:

  • System operacyjny: Windows 7 SP1, Windows 8.1, or Windows 10
  • Procesor: Intel i5-4590 / AMD FX 8350 lub lepsze
  • Pamięć: 4 GB RAM
  • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 970 / AMD Radeon R9 290 lub lepsze
  • Złącza: HDMI 1.4 lub DisplayPort 1.2, USB 2.0

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy