Steam zyskał cenną funkcję. Nagrywanie rozgrywki dostępne dla wszystkich!
Przez kilka miesięcy Steam testował nową funkcjonalność pozwalającą na nagrywanie ulubionych momentów z gier wideo. Teraz opcja ta dostępna jest już dla wszystkich w największej gamingowej platformie na świecie. To duży powiew nowości!
Oczywiście nagrywanie własnej rozgrywki w grach wideo to dosyć powszechne już zjawisko. Na komputerach na rynku dostępny jest dosyć szeroki asortyment programów, które pozwalają uwieczniać nasze ulubione momenty czy też zapisywać nawet wielogodzinną zabawę w różnorakich grach.
Po wielu latach Steam również otrzymał taką możliwość, a wszystko dzięki wbudowanemu dedykowanemu narzędziu - funkcji nagrywania gier. Rzeczone narzędzie po kilkumiesięcznych testach dostępne jest już dla każdego użytkownika Steama.
Funkcja Nagrywanie gier pozwala na uwiecznianie naszej rozgrywki w tle, podczas grania. Możemy także dowolnie ustawić opcję nagrywania ręcznego, które włączamy i wyłączamy przy pomocy konkretnej kombinacji klawiszy. Narzędzie Steama oferuje również dostosowywanie maksymalnej nagrywanej liczby klatek, kompresji, kodeków czy długości nagrania.
Oczywiście im wyższą jakość nagrywania ustawimy, tym materiał z gry będzie zajmował więcej miejsca na dysku. Przykładowo nagrywanie w rozdzielczości 4K korzysta z bit rate rzędu 38 MB/s, natomiast 1080p (Full HD) - zaledwie 12 Mb/s. Steam we wbudowanej funkcji pozwala na ograniczenie miejsca w nagrywaniu.
Nagrane klipy możemy dowolnie odtwarzać, jak również przycinać i wybierać z nich wskazane przez nas momenty dzięki prostemu edytorowi nagrań. Co więcej, stworzone filmy możemy udostępniać nie tylko swoim znajomym, ale także wystawiać je na ekspozycję na cały świat.
Nagrywanie gier jest w pełni funkcjonalne na przenośnej konsoli Steam Deck. Z niej też możemy przesyłać klipy np. na pecety czy urządzenia mobilne. Prosta, a jakże kompleksowa i cenna technologia.
Funkcję nagrywania gier włączymy w aplikacji Steama w zakładce Ustawienia. Konieczne może być zrestartowanie programu, by ten po ponownym uruchomieniu pobrał niezbędną aktualizację.