Reklama

Steam wprowadza obsługę pada DualSense z PS5

​Jeśli udało Wam się kupić PlayStation 5 i zakochaliście się w jego kontrolerze DualSense, to mamy dobre wieści. Będziecie mogli korzystać z niego na PC.

Nie da się ukryć, że Sony zdecydowanie bardziej poszalało w swoim next-genowym padzie niż Microsoft i japoński producent postawił na naprawdę innowacyjne rozwiązania. Jedną z najważniejszych nowości, które przekładają się na rozgrywkę, są haptyczne wibracje, dzięki którym różne wydarzenia na ekranie mogą generować odmienne doznania. Idealnym przykładem jest tutaj jazda po asfalcie i żwirze - różne podłoża, różne wibracje odczuwalne dla gracza.

Co więcej L2 i R2 wyposażono w adaptacyjne triggery, które pozwalają na odczuwanie napięcia - przykładowo łuku podczas strzelania. Nowy kontroler oferuje również wbudowany mikrofon, który będzie można wykorzystać podczas rozgrywki bez słuchawek z mikrofonem, jednak zapewne nie należy się tu spodziewać jakości na miarę dedykowanych rozwiązań. Wyraźnie też poprawiono ergonomię pada Sony i ten po prostu lepiej leży w dłoni.

Reklama

Na szczęście nie musimy się już ograniczać z DualSense do dość skromnej biblioteki PS5 i możemy wykorzystać kontroler również na PC. Steam doczekał się aktualizacji API Input, która przynosi wsparcie dla tego pada, umożliwiając nam ogrywanie takich tytułów z wykorzystaniem choćby wskaźnika LED, trackpada, wstrząsów czy żyroskopu.

Cieszy więc fakt, że obsługa na PC nie ogranicza się jedynie do najbardziej podstawowych funkcji, ale zdaje się, że jeszcze nie możemy liczyć na wsparcie dla najciekawszych nowości, czyli technologii haptycznej i adaptacyjnych spustów.

Warto dodać, że pad nie wymaga żadnej implementacji w grach ze strony ich twórców i wystarczy, że te obsługują API Steam Input. Trzeba jednak podkreślić, że z DualSense korzystać mogą na razie tylko uczestnicy beta testów Steam (dołączenie do tego grona nie jest problemem), ale wkrótce opcja powinna być dostępna dla wszystkich zainteresowanych.

Tak szybkie wsparcie nowego kontrolera przez Steam nie jest przypadkiem. Jak wynika bowiem z ostatnich danych, coraz więcej pecetowych graczy gra na padzie i w ostatnim roku ich liczba podwoiła się według danych Valve. Obecnie już ok. 60% graczy na PC optować ma za tytułami przyjaznymi padom, zamiast tradycyjnej kombinacji myszki i klawiatury. A jak wygląda to u Was? Co preferujcie?  

Daniel Górecki - ITHardware.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje