Steam siedliskiem nienawiści? Najnowszy raport nie pozostawia złudzeń

Anti-Defamation League (ADL) oskarżyła Valve o "pozwolenie na szerzenie się nienawiści" na platformie Steam. W raporcie organizacji czytamy, że na Steamie znaleziono ponad 1,8 mln przypadków treści ekstremistycznych i propagujących nienawiść, w tym symbole nazistowskie i treści wspierające organizacje terrorystyczne.

W skrócie:

  • ADL przeanalizowała ponad 458 mln profili użytkowników, 152 mln awatarów i ponad 610 mln komentarzy na Steamie. Wśród znalezionych treści ekstremistycznych znalazły się symbole nazistowskie, treści antysemickie i rasistowskie oraz wyrazy poparcia dla organizacji terrorystycznych, takich jak ISIS czy Hamas.
  • ADL krytykuje Valve za brak jasnej polityki dotyczącej treści ekstremistycznych i nieskuteczną moderację. Organizacja zwraca uwagę, że filtry moderacyjne można wyłączyć, a wykrywanie słów kluczowych jest łatwe do obejścia.
  • ADL wzywa Valve do wprowadzenia zmian w polityce platformy i usprawnienia moderacji treści. Organizacja zaleca m.in. wprowadzenie zasad zakazujących ekstremizmu i nienawiści, audyt praktyk moderacyjnych i współpracę z organizacjami społecznymi.

Reklama

Steam siedliskiem nienawiści?

Anti-Defamation League (ADL), organizacja zajmująca się walką z antysemityzmem i wszelkimi formami nienawiści, opublikowała raport, w którym oskarża Valve o "pozwolenie na szerzenie się nienawiści" na platformie Steam. Raport jest efektem szeroko zakrojonej analizy, obejmującej ponad 458 mln profili użytkowników, 152 mln awatarów i ponad 610 mln komentarzy. ADL twierdzi, że na Steamie zidentyfikowano ponad 1,8 mln unikalnych treści ekstremistycznych i propagujących nienawiść.

Symbole nazistowskie, antysemityzm i terroryzm

Wśród przykładów treści ekstremistycznych znalezionych na Steamie ADL wymienia m.in. symbole nazistowskie (swastyki, Totenkopf), treści antysemickie, rasistowskie i ksenofobiczne, a także "dziesiątki tysięcy przypadków wyrażania poparcia dla zagranicznych organizacji terrorystycznych, takich jak ISIS, Hamas i inne". ADL zidentyfikowała również 184 622 słowa kluczowe używane w kontekście ekstremistycznym. Według raportu 1,5 mln użytkowników i 73 824 grupy udostępniły co najmniej jeden przykład potencjalnie ekstremistycznej lub propagującej nienawiść treści.

Valve krytykowane za nieskuteczną moderację

ADL zwraca uwagę, że Steam nie ma publicznie dostępnych zasad dotyczących treści ekstremistycznych. Co prawda, zasady dla deweloperów i społeczności zabraniają mowy nienawiści, ale - jak wskazuje ADL - moderacja tych zasad jest nieskuteczna. "Fakt, że treści ekstremistyczne i propagujące nienawiść są stosunkowo łatwe do zlokalizowania na Steamie, rodzi pytania dotyczące skuteczności działań moderacyjnych Valve" - czytamy w raporcie.

ADL wzywa Valve do zmian

ADL krytykuje Valve za to, że filtry moderacyjne można wyłączyć, a wykrywanie słów kluczowych jest łatwe do obejścia (np. poprzez celowe błędy w pisowni). Organizacja zarzuca Valve "wysoce permisywne podejście do polityki treści" i brak systematycznych działań w walce z ekstremizmem. ADL wzywa Valve do wprowadzenia zmian w polityce platformy i usprawnienia moderacji treści. Organizacja zaleca m.in. wprowadzenie zasad zakazujących ekstremizmu i nienawiści, audyt praktyk moderacyjnych i współpracę z organizacjami społecznymi.

"Ktoś może wpaść do króliczej nory"

"Duże firmy gamingowe sprzedają swoje produkty na platformie, która nie reaguje na poparcie użytkowników dla ekstremistów i pozwala na szerzenie się nienawiści" - powiedział Daniel Kelley, dyrektor ds. strategii i operacji w Centrum Technologii i Społeczeństwa ADL, w wywiadzie dla Bloomberga. "To zwiększa prawdopodobieństwo, że ktoś wpadnie do króliczej nory" - dodał. Valve na razie nie skomentowało raportu ADL.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Steam | Valve
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy