Reklama

Steam: Coraz więcej użytkowników komputerów korzysta z kontrolerów do grania

​Według Valve kontrolery cieszą się na PC niemałą popularnością, utwierdzając w przekonaniu, że czas dominacji klawiatury i myszki, w przypadku grania w gry, dobiegł końca (wyjątki stanowią tu głównie pierwszoosobowe strzelanki).

Z danych Steam wynika, że coraz więcej graczy na PC korzysta z kontrolerów i widać to szczególnie w przypadku gier dedykowanych tego rodzaju urządzeniom, ponieważ tu odsetek graczy wynosi nawet 60 procent lub więcej.

W niektórych grach (np. deskorolkowych) ta liczba sięga ponad 90 procent. Wzrost użycia kontrolerów stał się jeszcze większy u użytkowników korzystających z gamepadów PlayStation - przez ostatnie 2 lata ich liczba zwiększyła się z 10,9 procent sesji rozgrywki z kontrolerem do 21,6 procent wszystkich sesji z kontrolerem na całym Steam.

Reklama

Valve, widząc że klawiatura i mysz to nie jedyny najczęściej wykorzystywany zestaw do grania w gry, zachęca deweloperów, aby zapewniali obsługę gamepadów w swoich tytułach, wliczając do tego emulację kontrolerów PlayStation w ramach Steam Input.

Warto wspomnieć, że Steam oficjalnie wspiera obsługę DualSense, czyli kontrolera dedykowanego PS5 (wcześniej kompatybilność była zarezerwowana dla testowej wersji launchera). W tym przypadku produkcje korzystające z API Input będą automatycznie obsługiwać kontroler Sony, więc deweloperzy nie muszą nic robić.

Pełne wsparcie dla DualSense na Steam oznacza oznacza możliwość skorzystania z zaawansowanych funkcji kontrolera takich jak wskaźnik LED, żyroskop, trackpad czy efekt wstrząsów (są one obsługiwane m.in. przez No Man's Sky, Horizon: Zero Dawn czy Death Stranding).

Niestety Valve nie napisało nic o adaptacyjnych spustów, co oznacza, że najpewniej nie jest ona obecnie wspierana. Jeśli tak to trzeba oczekiwać stosownej aktualizacji w przyszłości.

Marcin Jeżewski - ITHardware.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje