Starfield i afera z zaimkami osobowymi. Modyfikacja usunięta z sieci

Wokół Starfielda i serwisu Nexus Mods z licznymi modyfikacjami do rozmaitych gier pojawiła się całkiem niemała afera. Z portalu usunięto mod, który likwidował możliwość wybierania zaimków osobowych naszego bohatera.

Ta funkcja krytykowana była przez wielu graczy niemal od samej premiery Starfielda. Producentom z Bethesdy Softworks zarzucano promowanie konkretnej ideologii. Chodzi oczywiście o wybór zaimków w kreatorze postaci, czyli opcję dedykowaną mniejszościowym społecznościom (np. tym, którzy nie utożsamiają się z żadną płcią).

Wyraz buntu w tej sprawie dosyć głośno dał sam Dr Disrespect, jeden z najpopularniejszych streamerów na świecie, któremu nie spodobała się implementacja zaimków w najnowszym dziele Bethesdy. Liczne teorie głoszą, że twórca nie otrzymał współpracy ze Starfieldem ze względu na swoje poglądy - dla niektórych transfobiczne.

Reklama

Okazuje się jednak, że Dr Disrepsect nie należał do wyjątków. W serwisie Nexus Mods związanym ze społecznością modderów przywędrowała intrygująca modyfikacja, dzięki której mogliśmy pozbyć się wybierania zaimków w opcjach gry, w kreatorze postaci. Oprogramowanie cieszyło się coraz większym zainteresowaniem.

Właściciele Nexus Mods pokusili się jednak o najbardziej drastyczne w skutkach działanie. Modyfikacja została usunięta z platformy. Zarządcy serwisu w takich słowach wyjaśnili swoją decyzję na łamach 404media: "Hosting tego moda nie był dla nas i z pewnością mamy prawo nie hostować treści na naszej platformie. To nie jest oświadczenie polityczne ani dostosowanie się do jednej lub drugiej strony w wojnie kulturowej. Opowiadamy się za różnorodnością i włączeniem w naszej społeczności, a usuwanie różnorodności, choć atrakcyjne dla wielu, nie promuje pozytywnej społeczności modderskiej".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Starfield | Bethesda Softworks

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama