Reklama

Sony zamyka PlayStation Store na PS3, Vita oraz PSP

​Po tygodniach spekulacji i wstępnych posunięć, Sony oficjalnie poinformowało, że wyłączy PlayStation Store w wersjach PlayStation 3 oraz PSP, w dniu 2 lipca. Odsłona sklepu dla konsoli PlayStation Vita przestanie funkcjonować miesiąc później, 27 sierpnia. Obecnie nadal można korzystać z treści.

Ale już tylko z poziomu oryginalnych konsol. Dotychczas gracze korzystali najczęściej z dostępu przez przeglądarkę internetową, lecz ta funkcjonalność zaczęła znikać w ubiegłym roku. Użytkownicy domyślali się już wtedy, że zbliża się także koniec wsparcia już na poziomie sprzętowym - jak teraz.

Sony zapewnia w oficjalnym komunikacie, że gracze będą mogli nadal pobierać zakupione gry i aplikacje także i po dacie końcowej, nie będą za to mogli kupować już niczego nowego. Można też będzie realizować kupony, niemożliwe będzie za to także korzystanie z transakcji cyfrowych.

Reklama

Jeśli posiadamy jakieś pieniądze w wirtualnym portfelu PSN, te będziemy mogli wykorzystać już tylko na zakupy na PlayStation 4 oraz PS5. Pierwsze informacje o zamykaniu sklepów na starsze konsole pojawiły się już w ubiegłym tygodniu, za pośrednictwem serwisu The Gamer. Koniec pewnego etapu.

Sprawa nie byłaby tak dotkliwym problemem, gdyby - wzorem Microsoftu - Sony oferowało rozbudowane opcje kompatybilności wstecznej na PlayStation 5. Te obejmują obecnie jednak tylko projektu z PS4 i nie jest obecnie jasne, czy japońska korporacja ma plany na rozbudowanie wsparcia.

PlayStation 3 ukazało się w 2006 roku i sprzedało się w nakładzie 87 milionów egzemplarzy, słynąc z wyjątkowo skomplikowanego systemu operacyjnego oraz - zwłaszcza - procesora. Pomimo tego konsola przetrwała na rynku całe 11 lat, otrzymując w tym czasie trzy mniejsze rewizje sprzętu.

PSP było równie popularne, z 81 milionami sprzedanych urządzeń od premiery w marcu 2005 roku. PlayStation Vita było już zdecydowanie mniej popularne i podsumowało koniec rynku przenośnych urządzeń do grania, które nie poradziły sobie w rywalizacji ze smartfonami. Sprzedano około 15 mln.

Przekaż 1% na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama