Social media z ograniczeniem w Australii. Polska pójdzie tym śladem?
Media społecznościowe są od lat bardzo ważną gałęzią przestrzeni internetowej. Użytkowników tego typu platform można liczyć globalnie w miliardach ludzi. Jednak dyskusja na temat ich szkodliwości, szczególnie wobec młodzieży jest coraz głośniejsza. W Australii parlament przegłosował bardzo ważną decyzję. Dotyczy ona wieku korzystania z mediów społecznościowych.
Media społecznościowe mają coraz większy wpływ na młodych ludzi. Szczególnie chińska platforma TikTok budzi od lat wielkie kontrowersje. W Stanach Zjednoczonych od wielu miesięcy trwa gorąca dyskusja na temat chińskiego giganta wśród social mediów. Duże kontrowersje budzą struktury właścicielskie z Chin, którym zarzucane są nawet działania szpiegowskie. W marcu ub. roku Komisja Europejska zakazała urzędnikom instalowania aplikacji na telefonach, na których znajdują się poufne informacje. Natomiast wiosną tego roku Senat Stanów Zjednoczonych dał dziewięciomiesięczne ultimatum władzom platformy, by tym czasie dokonano sprzedaży swoich operacji w USA jednej z amerykańskich firm. Jeśli to się nie stanie, TikTok może zostać zbanowany na terenie USA.
Ponadto wiele krajów debatują na temat potencjalnej szkodliwości TikToka na młodych użytkowników internetu. Przede wszystkim publicznej dyskusji poddawany jest coraz krótszy czas skupienia młodych ludzi wywołany krótkimi formami na TikToku. Kolejne badania wskazują, że przedstawiciele pokolenia Z mają coraz większe trudności z utrzymaniem koncentracji, a to w konsekwencji niesie za sobą wiele negatywnych skutków, jak chociażby trudności w nauce i przyswajaniu wiedzy.
Dowiedziono także, że negatywny wpływ na zdrowie psychiczne ma także Instagram. Teraz australijski parlament pochylił się bardzo mocno nad kwestią dostępności mediów społecznościowych wśród młodych ludzi. Przegłosowano właśnie bardzo istotną zmianę.
Otóż 28 listopada jest bardzo ważnym dniem dla młodzieży w Australii. Tamtejszy parlament zagłosował za zakazem korzystania z mediów społecznościowych przez osoby, które nie ukończyły 16. roku życia. Jest to ogromna rewolucja dla młodych ludzi, którzy w znacznie niższym wieku stawiali "pierwsze kroki" w mediach społecznościowych. Większość takich serwisów dozwolona była od 13. roku życia, więc teraz przesunięto w Australii tę granicę aż o trzy lata. Ponadto platformy mają nakaz zapłaty kary, jeśli nie zrobią odpowiednich zabezpieczeń, by uniemożliwić korzystania z serwisów poniżej ustalonej granicy wiekowej na terenie Australii.