Serial "Fallout" otrzyma drugi sezon. Produkcja przeniesie się do Kalifornii?

Serial "Fallout", oparty na kultowej serii gier wideo, który zadebiutuje na Amazon Prime w tym tygodniu, prawdopodobnie przeniesie swoją produkcję do Kalifornii na drugi sezon. Decyzję tę motywuje atrakcyjna propozycja California Film Commission, która oferuje 25 milionów dolarów ulg podatkowych.

Według oficjalnej informacji, California Film Commission przyznała łącznie 152 miliony dolarów w postaci zachęt podatkowych dla dwunastu seriali telewizyjnych. Wśród nich znalazły się projekty Ryana Murphy'ego: "Dr. Odyssey" dla ABC i "Grotesquerie" dla FX, oraz "NCIS: Origins" - prequel popularnego serialu kryminalnego, który pojawi się na antenie CBS.

Serial "Fallout" wyróżnia się największym budżetem spośród wszystkich projektów, z kwotą 153 milionów dolarów przeznaczonych na wydatki kwalifikowane na sezon. Jego pierwsza seria była produkowana głównie w Nowym Jorku. Niektóre sceny nakręcono w Utah.

Reklama

Program ulg podatkowych Kalifornii ma na celu przyciągnięcie produkcji telewizyjnych, które rozpoczęły się w innym stanie lub poza granicami USA. Seriale, które przenoszą się do Kalifornii, mogą liczyć na zwrot 25 proc. kwalifikowanych wydatków, a w kolejnych sezonach - dodatkowe 20 proc.

Całoroczny budżet programu wynosi około 330 milionów dolarów, z czego 57 proc. przeznaczone jest na seriale, a 43 proc. na filmy. Inicjatywa ta ma przeciwdziałać przenoszeniu produkcji do innych miejsc oferujących ulgi podatkowe, jak Kanada czy Wielka Brytania. Studia filmowe starają się o ulgi w ramach kilku rund finansowania w ciągu roku, a decyzje o przyznaniu środków opierają się na potencjale tworzenia miejsc pracy.

Twórcami serialu "Fallout" są Jonathan Nolan i Lisa Joy, znani z "Westworld", a jego fabuła opiera się na popularnej kultowej serii gier wideo. Jednak przyznanie ulg podatkowych nie gwarantuje, że produkcja faktycznie przeniesie się do Kalifornii.

W poprzednim roku Amazon otrzymał 25 milionów dolarów na produkcję drugiego sezonu "Cytadeli" w Kalifornii, lecz ostatecznie projekt opuścił program, a fundusze zostały przekierowane do innych produkcji. Według doniesień, zdjęcia do drugiego sezonu "Fallout" mają rozpocząć się we wrześniu, ale w Toronto. Czy zaproponowane ulgi podatkowe okażą się wystarczające, aby produkcja przeniosła się do Kalifornii?

Fallout to seria gier RPG osadzonych w postapokaliptycznej Ameryce, zniszczonej wojną nuklearną. Pierwsza część została wydana w 1997 roku. Szybko zdobyła ogromną popularność, co zaowocowało licznych kontynuacjami i spin-offami. W największym skrócie - w poszczególnych odsłonach cyklu wcielamy się w postacie próbujące przetrwać w świecie pełnym zmutowanych istot, ekstremistycznych frakcji i ograniczonych zasobów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Fallout | Amazon Prime Video
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy