Sega świętuje 60 urodziny

Sega - logo /AFP

​Niewiele firm w świecie wirtualnej rozrywki może pochwalić się historią równie długą, co japońska Sega. Początki działalności korporacji są dość zawiłe, lecz jej start określa się na czerwiec 1960 roku. Już teraz rozpoczęły się obchody związane więc z okrągłą, sześćdziesiątą rocznicą urodzin.

Historia sięga jednak kwietnia 1951 roku, gdy założyciele Richard D. Stewart i Raymond J. Lemaire - tak, wcale nie byli to Japończycy - rozpoczęli biznes związany z automatami do gier, przeznaczony głównie dla amerykańskich baz na terenie Japonii, ale nie tylko. Nazwa SEGA pojawiła się w 1954 r.

Było to określenie na jednym z automatów, stanowiące kreatywne podejście do skrótu "Service Games". W czerwcu 1960 roku powstały dwa oddziały: Nihon Goraku Bussan (odpowiedzialny za sprzedaż) i Nihon Kikai Seizo (produkcja). Ten pierwszy miał w przyszłości stać się właśnie Segą.

Reklama

W lipcu firma wyprodukowała pierwszą japońską maszynę odtwarzającą muzykę na monety. Jak nazywała się taka szafa grająca? Właśnie SEGA 1000. W 1964 roku doszło do kolejnego ważnego kroku, ponieważ Nihon Kikai Seizo zaczęło budować automaty, które służyły już tylko do grania.

W 1965 roku - na fali popularności tego typu sprzętu - nazwę zmieniono właśnie na Sega Enterprises, a miesiąc później firma otworzyła pierwsze salony z automatami. W 1966 roku na rynek trafiła legendarna produkcja Periscope o okrętach podwodnych, rewolucjonizując rynek maszyn arcade.

W 1979 roku, w kwietniu, w salonach pojawił się pierwszy "zjadacz kulek", który później będzie znany na całym świecie jako Pac-Man. Kolejną szalenie ważną datą w historii działalności był lipiec 1983 roku, gdy w sklepach pojawiła się pierwsza domowa konsola: SG-1000, jako skrót od Sega Game.

Sprzęt trafił także do Europy i Australii, sprzedając się w pierwszym roku w nakładzie 160 tysięcy egzemplarzy. Widząc zainteresowanie poza Japonią, już w 1984 roku powstał pierwszy oddział zamiejscowy, właśnie Sega Europe. Rok później kolejny hit - automaty z "wyławianiem" nagród.

W lipcu 1985 roku w salonach pojawił się kolejny przełomowy automat - Hang-on. Motorem widocznym na ekranie sterowaliśmy, zasiadając na sporych rozmiarów replice motocykla. Jak chwali się Sega, był to pierwszy kontroler ruchowy, a trend na takie urządzenia miał powrócić dużo później.

W 1988 roku na rynek trafiła konsola Sega Mega Drive, znana w Ameryce Północnej jako Sega Genesis. Właśnie na tej platformie - w 1991 roku - ukazały się pierwsze przygody niebieskiego jeża Sonica. Sprzęt cieszył się ogromną popularnością, z około 25 milionami sprzedanych egzemplarzy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: SEGA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy