Rzadka karta Magic: The Gathering sprzedana za pół miliona dolarów

​Sporo pisaliśmy ostatnio o bardzo drogich kartonikach z karcianki Pokemon, lecz na rynku nie brakuje podobnych produkcji. Jedną z najbardziej zasłużonych jest Magic: The Gathering, wydane po raz pierwszy w 1993 roku. Najrzadsze karty z tej karcianki również osiągają niekiedy zawrotne ceny.

Najlepszym przykładem jest niedawna aukcja w serwisie eBay, na której wyjątkowo rzadki Czarny Lotos w najwyższej - dziesięciopunktowej - jakości został sprzedany za... 511 tysięcy dolarów. To niemal 2 miliony złotych za jeden kartonik - ale za unikat na skalę absolutnie światową.

Black Lotus to karty, z których dzisiaj nie można korzystać w oficjalnych turniejach, ze względu na zbyt dużo moc. Opisywany kartonik zyskuje na wartości także dzięki temu, że pochodzi z limitowanej edycji Alpha, a więc z pierwszego, historycznego drukowania Magic: The Gathering z 1993 roku.

Reklama

To jeszcze nie wszystko, ponieważ na pudełku znajduje się autograf Christophera Rusha, który jest autorem ilustracji Czarnego Lotosu. Do tego idealna jakość "10 GEM MINT", potwierdzona oficjalnym certyfikatem. Wszystko to przełożyło się właśnie na tak zawrotną cenę na internetowej aukcji.

W 2018 roku inny Alpha Black Lotus - w jakości 9.5 - sprzedał się za "skromne" 87 tysięcy dolarów, a w ubiegłym roku kartonik - także w jakości 10, ale bez autografu - osiągnął już 250 tysięcy dolarów. Teraz wynik poprawiono więc o całe 100 procent i bardzo ciekawe jest, co przynieść może przyszłość.

Każda karta z serii Alpha została wydrukowana w liczbie zaledwie 1100 egzemplarzy i dzisiaj są to najbardziej pożądane kartoniki, jakie miłośnik Magic: The Gathering może posiąść. Serwis Hipsters of the Coast zauważa, że obecnie znanych jest jedynie siedem Czarnych Lotosów Alpha w jakości 10.

Czy pół miliona dolarów za kartę to dużo? Kolekcjonerzy kartoników z baseballistami tylko się uśmiechną, ponieważ ich rekordy są całkiem inne. 15 stycznia karta Mickey Mantle z 1952 roku sprzedała się bowiem na aukcji za 5,2 miliona dolarów, bijąc wszelkie dotychczasowe rekordy.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy