Rynek gier PC zacznie dominować nad sektorem gier konsolowych?

Całkowity rynek gier wideo wygenerował w ubiegłym roku prawie 184 miliardy dolarów przychodów. Największe wzrosty zanotował sektor gier dedykowanych platformie PC. Gorzej wygląda sytuacja związana z konsolowym, a przede wszystkim mobilnym graniem.

Do globalnych danych dotarła agencja Newzoo. Jest to jeden z wiodących podmiotów w dziedzinie analizy rynku gier wideo. Firma swoją działalność opiera na doradztwie największym gigantom z branży technologicznej, komunikacyjnej i medialnej, nierzadko poruszając kwestie związane z gamingiem.

Branża gier zmagała się z problemami

Z raportów Newzoo wynika, że w latach 2021 i 2022 generalne przychody sektora gier wideo spadały. Ożywienie nastąpiło dopiero w kolejnym roku, natomiast ubiegły rok traktować można już jako prawdziwy rozkwit cyfrowej rozrywki, w postaci gier. Zachwiania kondycji rynku można tłumaczyć w bardzo prosty sposób.

Reklama

Największe piętno na sektorze gamingowym odcisnęła pandemia koronawirusa. Za szczególnie dobitny przykład może tu posłużyć sprzedaż konsol PlayStation 5 i Xbox Series X/S. Urządzenia te przez bardzo długi czas w okresie pandemicznym były praktycznie niedostępne na sklepowych półkach.

Gaming wstaje z kolan, zwłaszcza ten pecetowy

Pomimo tego, że sektor gier wideo cierpi aktualnie na kilka swoich dużych bolączek, to dane z całego ubiegłego roku wskazują, że mamy do czynienia z rozrostem tej gałęzi rozrywkowej. Otóż raport Newzoo podaje, że całkowity rynek gier wygenerował w 2023 roku 183,9 miliardy dolarów przychodów, co stanowi wzrost o 0,5% względem roku poprzedzającego okres badawczy.

Dużą działkę z tego wszystkiego zgarnęły gry mobilne z wynikiem aż 89,9 miliardów dolarów. O tym, że mobilny gaming rośnie w siłę, wiemy nie od dzisiaj. Wiedzą też to producenci znanych i dużych serii. Takie dzieła jak: Pokemon GO, Call of Duty: Mobile, Call of Duty: Warzone czy PUBG: Mobile to pozycje niezwykle grywalne i dochodowe.

Warto jednak zaznaczyć, że odnotowano ponad 2% spadek przychodów sektora mobilnych gier rok po roku. Dla kontrastu wspomnieć trzeba o rynku gier konsolowych, który w 2023 roku wyniósł ponad 52 miliardy dolarów i zaliczył marginalny wzrost na poziomie 0,3%.

Największym wygranym w tym zestawieniu jest sektor gier PC. Komputerowe granie nie może pochwalić się aż tak ogromnymi przychodami jak gaming mobilny czy konsolowy, bowiem mówimy o wartości 39,6 mld dolarów przychodów wygenerowanych w 2023 roku.

Pecetowy rynek zanotował jednak największe wzrosty ze wszystkich badanych kategorii w odniesieniu do roku poprzedzającego analizę - wynik 8,4% może napawać optymizmem i wskazuje na to, że pecetowe granie faktycznie rośnie w siłę.

Regionalne przychody i prognozy na 2026 rok

Jakie regiony i kontynenty wygenerowały największe przychody w gamingu w ubiegłym roku? W tym zestawieniu wyróżnia się jeden dominator - region Azji i Pacyfiku, który wygenerował zawrotne 84,6 miliardy dolarów, zgarniając aż 46% wolumenu. Na dalszych miejscach znajdziemy Amerykę Północną (49,9 mld dolarów), a dalej Europę (33,7 mld dolarów), Amerykę Łacińską i na samym końcu Bliski Wschód oraz Afrykę.

Jak prezentują się prognozy Newzoo na rok 2026 jeśli chodzi o gamingowy sektor? Szacunki podmiotu wskazują, że przychody gier wideo osiągną 207 miliardy dolarów. Te pozytywne prognozy stoją nieco w opozycji do obecnie funkcjonującej branży zmagającej się z: wszędobylskim zamykaniem studiów gier, zwalnianiem pracowników i redukcją personelu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: konsola | gry mobilne | PC
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy