Rekordowy polski pawilon na targach gier gamescom 2018
gamescom to targi gier komputerowych, odbywające się od blisko 10 lat w Kolonii w Niemczech. Jest to największe tego typu wydarzenie na świecie - w 2017 roku gamescom odwiedziło 350 000 uczestników, 30 000 gości biznesowych oraz 919 wystawców. Zasięg tej imprezy rośnie z roku na rok - a wraz z nim polska obecność na targach.
W 2018 roku polskie stoisko na gamescom będzie jeszcze bardziej widoczne - powierzchnia wystawiennicza obejmie rekordowy obszar 160 metrów kwadratowych, a swój udział zaplanowały aż 32 firmy (kolejne wciąż dołączają). Ta jedna z największych narodowych ekspozycji na niemieckich targach jest efektem wspólnych wysiłków Indie Games Polska, Game Industry Conference i firm polskiego przemysłu gier komputerowych.
Obecność polskich firm na stoisku przyjmuje trzy formy. Więksi funkcjonują jako partnerzy stoiska i finansują dedykowane dla nich sektory oraz wzrost znaczenia całości. Mniejsi, w tym twórcy niezależni, będą prezentować swoje gry w strefie Indie Games Polska. Wreszcie Game Industry Conference przygotowuje strefę spotkań, dostępną dla wszystkich polskich uczestników gamescomu. Wśród wystawców polskiego stoiska znajduje się też część spółek obecnych na polskiej giełdzie - zarówno na rynku głównym (11 bit studios, Artifex Mundi i The Farm 51), jak i na rynku newconnect (7Levels, iFun4all, Varsav VR).
Stoisko będzie mieć kilka magnesów przyciągających uczestników targów. Na pewno będzie to nowy tytuł The Farm 51, czyli World War 3 - wzbudzający duże zainteresowanie, zwłaszcza po ostatnich trailerach. Tate Multimedia pokaże wyścigową grę akcji o tytule Steel Rats. Z kolei 11 bit studios zaprezentuje nowe materiały dotyczącego pierwszego dużego dodatku do Frostpunka, pokaże nadchodzące premiery z portfolio wydawniczego oraz ujawni kilka informacji dotyczących ich gier, które w tej chwili muszą jeszcze pozostać tajemnicą. Akcelerator ARP Games zaprezentuje aż cztery swoje najbardziej obiecujące produkcje (Alibabe, White Peony, The Way Back, In&Out). Inne polskie firmy, które będzie można odwiedzić na targach oraz zagrać w ich gry to:
- Artifex Mundi - My Brother Rabbit (PC, konsole), Irony Curtian (PC, konsole)
- Varsav VR - Bee Simulator (PC, konsole, urządzenia VR)
- iFun4all S.A. - Ritual (platforma jeszcze nieustalona)
- Moonmana - Ultimate Pirates (PC, Xbox One, PS4)
- 7Levels - Castle of Heart (Switch)
- Awesome Games Studio - The Badass Hero (PC, Xbox One, PS4, Switch), Yet Another Zombie Defense HD (PC, Xbox One)
- Yo'mama Games - Toolboy
- MuHa Games - Thea 2: The Shattering (PC)
- Nano Games - ZAMB! Redux (Xbox Pne)
- SimFabric - ElectrIX: Electro Mechanic Simulator (PC)
- Movie Games / Illusion Ray Studio - The Beast Inside (PC)
- Movie Games / Lunarium - Lust for Darkness (PC)
- Smile!, OhNoo Studio - Tsioque (PC)
- Blue Sunset Games - Tiny Hands Adventure (PC, Switch), Go All Out! (PS4, Xbox One, Switch)
- Carbon Studio - The Wizards (PC, urządzenia VR)
- Gspot Studios - Alibabe (PC)
- Pillow Talk - White Peony
- Alrauna Studio - The Way Back
- UnderDogz - In&Out
- TwoMammoths - Archaica: The Path of Light
- RinoApps - Run the Beat
- Anshar Studios - ogłoszenie na gamescomie nowego tytułu
- Walkabout - Paradise Lost, Liberated
- Mass Creation - Free Blades (PC, PS4, Xbox One, Switch)
Ale polskie firmy na naszym stoisku na gamescomie to już więcej niż tylko prezentowanie swoich gier, co pokazuje też przemiany naszej branży. Polscy wydawcy, tacy jak Boombit czy 11 bit studios, a także inwestorzy jak Walkabout szukają - również poza Polską - nowych gier do swoich portfolio.
Stoisko możliwe jest dzięki Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., ARP Games, Instytutowi Polskiemu w Dusseldorfie. Organizatorami są Fundacja Indie Games Polska oraz Game Industry Conference.