Projektant konsol NES i SNES po 39 latach opuszcza Nintendo

​Lance Barr to człowiek, którego młodsi czytelnicy zapewne nie kojarzą, ale część starszych użytkowników pamięta go jako projektanta kultowych konsol NES oraz SNES.

Jak wynika z dostępnej informacji, deweloper po 39 latach pracy w Nintendo opuścił japońskie przedsiębiorstwo w poszukiwaniu nowych wyzwań. Barr ogłosił na portalu LinkedIn, że po latach spędzonych w Nintendo przeszedł na emeryturę już w lipcu, aczkolwiek tylko po to, by zająć się projektami niezwiązanymi z marką.

Lance Barr dołączył do Nintendo w 1982 roku, zajmując stanowisko dyrektora do spraw marki oraz projektanta. Jednym z pierwszych zadań było stworzenie automatów na rynek północnoamerykański.

Tutaj warto wspomnieć, że w 1982 roku Nintendo nie posiadało w ofercie własnej konsoli domowej do grania i takowa nie trafiła do Stanów Zjednoczonych do 1985 roku. Barr odegrał kluczową rolę w przekształceniu Famicom oraz Super Famicom, dzięki czemu na zawsze zapisał się na kartach historii gier wideo.

Reklama

Pierwotny projekt NES powstał w kilka miesięcy i zakładał wykorzystanie bezprzewodowego, modularnego systemu. Rynek konsol w Ameryce Północnej w 1983 roku był w kiepskiej formie, więc Barr miał dużo pracy do wykonania. Poproszono go o opracowanie NES-a, który wyróżniłby się na tle innego sprzętu swoją oryginalnością.

Można powiedzieć, że jego praca okazała się sukcesem, bowiem kiedy NES trafił do Ameryki w połowie lat 80-tych spotkał się z ogromnym zainteresowaniem graczy zajmując dominującą pozycję na rynku - 60 milionów sprzedanych egzemplarzy Famicom/NES na całym świecie mówi samo za siebie, a wiele z nich trafiło do domów użytkowników ze Stanów Zjednoczonych. Według Barra największe wyzwanie stanowiło "obrócenie" całej konsoli tak, aby kontrolery podłączać z przodu zamiast z tyłu, jak w Famicomie.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy