Reklama

Project CARS 2: Porównanie wyglądu i wydajności na PS4, PS4 Pro, XBO i PC

​Teoretycznie powinno być 60 fps-ów na każdej z platform - ale przecież PS4 Pro jest dużo mocniejsza od XBO, więc czymś się te wersje różnić muszą. I tak faktycznie jest.

Na początek wideo przygotowane przez Candyland, które pozwala zobaczyć różnice w wyglądzie między PS4 a PS4 Pro:

Na obu konsolach Sony mamy tu w miarę stałe 60 klatek, a różnice w wyglądzie ograniczają się do rozdzielczości (w drugiej części mamy system dynamicznego dostosowywania rozdzielczości do możliwości sprzętu i skomplikowania sceny, więc im więcej na ekranie widać, tym rozdzielczość będzie niższa) i ewentualnie oświetlenia. Bez lupy trudno je jednak zauważyć, choć dokładniejsze pomiary wykonane przez DigitalFoundry pokazują, że na PS4 rozdzielczość może spaść nawet do 864p, podczas gdy na PS4 Pro utrzymuje się w przedziale 1080p-1440p:

Reklama

Widać, że przy bardzo mocnym obciążeniu (dużo widocznych na raz samochodów i bardzo intensywne efekty atmosferyczne) liczba fps-ów na zwykłym PS4 spada nawet do ok. 40, podczas gdy na PS4 Pro spadki są dużo łagodniejsze, bo do ok. 58 (uwaga: na wideo w pewnym momencie widać wykres z dużo niższymi wynikami, ale to błąd DigitalFoundry - prawidłowa liczba fps-ów jest wyświetlana w prawym górnym rogu). Na szczęście wpływa to przede wszystkim na artefakty obrazu, dokładność sterowania pozostaje natomiast bardzo wysoka - w każdym razie tak wynika z analizy DigitalFoundry.

A co z Xboksem One? Z jednej strony ma przecież gorsze GPU niż dowolna z wersji PS4, z drugiej - nieco mocniejsze CPU niż zwyczajna PS4. Project CARS 2 na konsoli Microsoftu wykorzystuje rzecz jasna dynamiczną rozdzielczość, a minimum stwierdzone przez DigitalFoundry jest takie jak na PS4, czyli 864p, jednak XBO nie udaje się osiągnąć pełnego 1080p, z czym dość często daje sobie radę PS4. Jeśli jednak chodzi o liczbę klatek, konsola Microsoftu zachowuje się bardzo podobnie: mamy spadki do 40 fps-ów, ale generalnie nawet w trudnych warunkach pogodowych można liczyć na 50-55. W pierwszym Project CARS na konsoli Microsoftu było znacznie gorzej, teraz już w momencie premiery tytuł jest jak najbardziej grywalny - choć nie da się ukryć, że dopiero na PS4 Pro można faktycznie liczyć na 60 klatek, nawet gdy na ekranie widać wiele samochodów, a z nieba leje się deszcz.

Oczywiście jest jeszcze PC. Jak można się przekonać na kolejnym wideo przygotowanym przez Candyland, to właśnie ta wersja wygląda najlepiej:

Do tego edycja na blaszaki może bez problemu działać nie tylko w 60 fps-ach, o czym z kolei można się przekonać w materiale porównującym wygląd i liczbę klatek na różnym poziomie detali:

Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że powyższe wideo zostało przygotowane w rozdzielczości 4K, co oznacza, że na GTX 1080 Ti (bo w maszynie testowej używanej przez Candyland jest właśnie GeForce GTX 1080 Ti, a także Intel Core i7 6700K i 16 GB RAM-u) da się bez problemu grać w Project CARS 2 w 4K. Obniżenie detali pozwala uzyskać niemal trzykrotnie wyższą wydajność. Innymi słowy: PS4 Pro jest ok, ale do mocnego peceta nie ma go jej porównywać, bo to zupełnie inna liga.

CD Action
Dowiedz się więcej na temat: Project CARS 2

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy