Reklama

Produkcja gier na PS5 jest bardzo kosztowna

​Były szef Sony Worldwide Studios obawia się, że olbrzymie koszty produkcji gier na PlayStation 5 spowodują, że twórcy będą obawiać się ryzyka.

To z kolei może przełożyć się na jeszcze większą liczbę sequeli niż dotychczas. Wprowadzenie nowej marki na rynek zawsze wiąże się ze znacznie większymi wydatkami na marketing oraz ze zwiększonym ryzykiem. Nic dziwnego, że niektóre studia skupiają się na rozwijaniu dwóch czy trzech sztandarowych brandów. Santa Monica inwestuje przede wszystkim w serię God of War, a Naughty Dog - w The Last of Us i Uncharted.

Shawn Layden, były szef Sony Worldwide Studios, obawia się (choć dla niektórych nie będzie to pewnie żaden powód do obaw), że w nowej generacji PlayStation sytuacja ta może się tylko pogłębić. W rozmowie z serwisem Bloomberg stwierdził, że stworzenie exclusive'u na PlayStation 5 może kosztować nawet dwa razy tyle niż na PlayStation 4. Jeśli produkcja i wydanie produkcji AAA na PS4 wiązało się z wydatkiem około 100 milionów dolarów, to w przypadku PS5 kwota ta urośnie nawet do 200 milionów.

Reklama

Nad jego słowami z pewnością warto się pochylić choć na chwilę. W końcu mówimy o doświadczonym menedżerze, który przez lata stał na czele oddziału PlayStation w Sony.

Ciekawe, jak powyższe słowa Laydena mają się do planów Sony. Nie tak dawno Hermen Hulst, współzałożyciel studia Guerilla Games i aktualny szef Sony Worldwide Studios, zdradził, że deweloperzy należący do PlayStation Studios (lub blisko związani) tworzą obecnie 25 gier z myślą wyłącznie o PlayStation 5, a blisko połowa z nich to zupełnie nowe marki. Kolejne nowości poznamy być może już w najbliższy czwartek, podczas PlayStation Showcase 2021.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy