Problemy Warner Bros.: Czy filmowy gigant opuści branżę gier?

Warner Bros., amerykański koncern znany z filmowych i telewizyjnych produkcji, może wkrótce podjąć odważną decyzję o wycofaniu się z rynku gier wideo. Doniesienia wskazują, że firma rozważa sprzedaż swojej dywizji odpowiedzialnej za gry, co miałoby pomóc w zrekompensowaniu spadku wartości akcji. Decyzja ta może mieć ogromne konsekwencje dla przyszłości jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek w branży elektronicznej rozrywki.

Spadające akcje i rosnące problemy Warner Bros.

Warner Bros. Discovery, od czasu fuzji w 2022 roku (połączenie należącego do AT&T WarnerMedia i Discovery, Inc.), jako próba konkurowania z właścicielami platform VOD (Netflixem i Disneyem), zmaga się z poważnymi trudnościami finansowymi. Cena akcji firmy spadła o blisko 70 procent, co zmusiło zarząd do rozważenia różnych scenariuszy ratunkowych.

Podział firmy był jedną z opcji, ale został odrzucony ze względu na ryzyko licznych procesów sądowych. Teraz firma koncentruje się na sprzedaży mniejszych aktywów, w tym stacji telewizyjnej TVN oraz oddziału odpowiedzialnego za produkcję gier wideo.

Reklama

Wartościowe marki na sprzedaż?

Jak donosi "Financial Times" wśród potencjalnych aktywów do sprzedaży znajduje się dział gier wideo Warner Bros., który posiada licencje na niezwykle popularne tytuły, jak m.in.: Middle-Earth: Shadow of Mordor, Batman: Arkham, Mortal Kombat, LEGO Star Wars: The Skywalker Saga, czy markę Hogwarts Legacy.

Długo oczekiwana gra oparta powieściach J.K. Rowling stała się jednym z największych sukcesów komercyjnych 2023 roku, przynosząc firmie ponad miliard dolarów w pierwszym kwartale. Fani spędzili ponad 406 milionów godzin na odkrywaniu magicznego świata wykreowanego przez autorkę J.K. Rowling, co ustanowiło Hogwarts Legacy jedną z najbardziej angażujących gier ostatnich lat. Kolejnym pewniakiem miało w bibliotece gier miało być Quidditch Champions, które powinno zadebiutować pod koniec 2024 roku. Biorąc pod uwagę najnowsze doniesienia, trudno przewidzieć, jaki los ostatecznie spotka "sportową" grę dla fanów Harry'ego Pottera.

Sukces Hogwarts Legacy to tylko jedna strona medalu. Inne projekty Warner Bros. Games, takie jak Suicide Squad: Kill the Justice League, niestety, nie spełniły oczekiwań. Gra, która miała stać się hitem, okazała się ogromnym rozczarowaniem i przyniosła firmie straty w wysokości 200 milionów dolarów. Ten nieudany projekt dodatkowo pogłębił kryzys w firmie, zmuszając zarząd do szukania drastycznych rozwiązań.

Na ten moment nie wiadomo, które studia ucierpiałyby, gdyby Warner Bros. zdecydowałoby się na sprzedaż, firma ma w swoim portfolio całkiem sporą liczbę deweloperów gamingowych, w tym:

  • Avalanche Software
  • Monolith Productions
  • NetherRealm Studios
  • Player First Games
  • Portkey Games
  • Rocksteady Studios
  • TT Games
  • WB Games Boston
  • WB Games Montréal
  • WB Games New York
  • WB Games San Diego
  • WB Games San Francisco

Ponadto zaledwie kilka tygodni przed plotkami o sprzedaży sporej części udziałów w Warner Bros. Games, spółka kupiła twórców MultiVersus, studio Player First Games, z którym zresztą w przeszłości blisko współpracowało.

Przyszłość Warner Bros. w świecie gier

Dla wielu obserwatorów rynku decyzja o sprzedaży działu gier może być zaskakująca, w szczególności biorąc pod uwagę wspomniane sukcesy. Jednak Warner Bros. stoi przed trudnym wyborem: czy skoncentrować się na cięciu kosztów i spłacie długu, czy dalej inwestować w branżę, która może przynieść ogromne zyski, ale równie dobrze i spektakularne porażki.

Czy Warner Bros. ostatecznie zdecyduje się na sprzedaż swojej dywizji gier? Na razie rewelacje te nie zostały potwierdzony. Z niecierpliwością będziemy czekać na dalszy rozwój wydarzeń, które mogą na zawsze zmienić krajobraz branży rozrywkowej.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy