Praca game designera: 7 programów dla początkującego
Projektowanie gier komputerowych staje się coraz bardziej popularne i dochodowe. Na czym polega praca game designera? Jak zacząć, żeby mieć szansę na pracę u największych graczy na rynku, jak np. CD Projekt? Poznaj zestawienie programów, które będą dobre na początek przygody ze światem gier i ich projektowania.
Gry komputerowe cieszą się ogromną popularnością. Oszacowano, że w 2018 roku rynek gier komputerowych jest on wart aż 135 mld dolarów. Tworzenie gier pod względem nakładów pracy, jak i pieniędzy można porównać do wielkich produkcji filmowych. Nie dziwi więc fakt, że zawód game designera jest pożądany.
Dobry game designer spaja ze sobą wszystkie etapy gry, dlatego musi znać się na wszystkim: grafice, programowaniu i tworzeniu zaawansowanych algorytmów. Game Designer powinien wiedzieć, jak w wytwory swojej wyobraźni przełożyć na realnie istniejące... w świecie wirtualnym.
Stanowisko game designera, to praca dla ,,wybrańców". Dobrych twórców gry - szuka się latami. Tylko dobry warsztat, pozwoli Ci na stworzenie całej koncepcji gry i zapewni dobre stanowisko w przyszłości. Ważny jest również wybór odpowiedniego oprogramowania. Na początek profesjonalne programy mogą być niemałą inwestycją, warto więc przygotować środki finansowe. Jeśli jednak Twoje projekty spodobają się graczom, masz szansę naprawdę dobrze zarobić. Od czego zacząć?
Zanim zaczniesz tworzyć, musisz mieć odpowiedni warsztat. Ale sama kreatywność nie wystarczy, jeśli nie będziesz wiedział jak dobry pomysł ,,przelać" na ekran monitora. W tym celu przyda się:
- Photoshop lub GIMP
Gimp to darmowy program do grafiki rastrowej. Wyposażony w narzędzia, które ułatwią tworzenie prostych tekstur do gry. GIMP obsługuje wszystkie popularne formaty graficzne. Od niego możesz zacząć, ale bez zaawansowanej obsługi Photoshopa na pewno się nie obejdzie, bo Photoshop to standard w praktycznie każdej branży kreatywnej.
- Games Factory dla tych, którzy nie potrafią programować
Jego interfejs został podzielony na trzy główne edytory: etapu, scenariusza i zdarzeń. To one pozwalają na tworzenie obiektów, animacji i dają możliwość zdefiniowania konkretnych zachowań obiektów. Jeśli to dla Ciebie za mało, możesz powiększyć strukturę programu za pomocą dostępnych pluginów.
Choć bywają chlubne wyjątki (przygodówki i rebooty klasyki gatunku) - era gier 2D to już zamierzchłe czasy. Teraz liczy się trójwymiar, a popularność zdobywa także rozszerzona rzeczywistość.
- 3DS MAX i Blender
Zabawę z grafiką 3D możesz zacząć od wypróbowania darmowych programów do modelowania, takich jak: 3D Crafer, AutoDesk 123D czy FreeCAD.
Warto także spróbować swoich sił w Blenderze, który jest bezpłatnym programem wyposażonym w narzędzia do modelowania 3D, animacji i renderingu. Blender został wzbogacony o dodatkowe oprogramowanie do tworzenia gier - Blender Engine. To on umożliwi stworzenie interaktywnej wersji na własnym silniku graficznym.
Pamiętaj jednak, że bez znajomości 3DS MAX, czyli potentata na rynku, raczej nie ma sensu myśleć o karierze game designera. Warto zainwestować w ten pogram jeśli naprawdę na poważnie traktujesz swoją przygodę z projektowaniem gier.
Jeśli przeszedłeś już od etapu pomysłu do modelowania za pomocą grafik: 2D i 3D, potrzebujesz silnika graficznego. To on pozwala na wprowadzenie dodatkowych efektów tj.: eksplozje, strzały, oświetlenie i na interakcje pomiędzy poszczególnymi obiektami.
- Baza dla silnika 2D i 3D - Unity
Program, który dostarcza narzędzi o wielu możliwościach. Możesz go dostosować do własnych potrzeb i rozbudować wedle uznania. Dzięki Unity przejdziesz przez wszystkie etapy budowania gry, skompilujesz je w całość i będziesz mógł zarządzać nimi z jednego poziomu.
- Baza dla języka C++ - Unreal Engine
Darmowy silnik gry, który we wnętrzu posiada mechanizmy, działające na wielu platformach.
Jeśli masz zamiar uczyć się i tworzyć, Unreal Engine jest jednym z najlepszych narzędzi na początek. Epic Games udostępnia go wszystkim z pełną funkcjonalnością w odróżnieniu od silnika Unity 3D, gdzie dostęp jest ograniczony.
Każda gra komputerowa, to nie tylko wspaniała grafika, montaż, a również i dźwięk. Jeśli chcesz, aby i on pojawił się w niej, wykorzystaj darmowy program do nagrywania, analiz i edycji dźwięku - Audacity.
Praca game designera nie należy do łatwych. Od game designera wymaga się wszechstronności, umiejętności pracy zespołowej i pełnego zaangażowania. Nadgodziny są wpisane w tego typu zawód, więc na pewno nie jest to zawód dla każdego.