Powody, dla których sięgamy po gry strategiczne
Strategiczne gry wideo nieprzerwanie cieszą się ogromną popularnością wśród miłośników gier komputerowych. Niejednokrotnie generują one w sobie wszystkie najlepsze cechy, takie jak: fabuła, wspaniała grafika i muzyka, a nade wszystko trudna misja do wykonania, jaka wymagana jest od gracza.
Może być to zadanie polegające na doprowadzeniu miasta do rozwoju i czasów świetności lub umiejętne poprowadzenie armii oddanych żołnierzy do zwycięstwa, czy też zbudowanie potęgi fikcyjnego przedsiębiorstwa. Zawsze jednak zadanie stawiane przed graczami korzystającymi z gier strategicznych wymaga wysiłku intelektualnego i maksymalnego uruchomienia zasobów swoich szarych komórek. Fakt ten powoduje, że wielu graczy traktuje gry tego typu jako swoistą elitę gier wideo, niczego oczywiście nie ujmując grom zręcznościowym, wymagających od gracza "jedynie" refleksu i koncentracji .
Jednak to właśnie gry strategiczne, ze względu na zagadkę intelektualną wysuwaną w kierunku graczy, generują najdłuższy czas gry i największą grywalność. Wielu z nas ogranicza swoją aktywność do korzystania tylko z takich gier, znajdując w projektach tego typu wszystkie niezbędne atrybuty rozgrywki na najwyższym poziomie.
Produkcje takie jak Europa Universalis czy Football Manager dla wielu graczy stały się prawdziwą pasją, która trwa latami i nigdy się nie nudzi. Tyle amatorskich klubów piłkarskich marzy przecież o wygraniu Ligi Mistrzów! Tylko od umiejętności zarządzania przez managera, w którego wciela się gracz, zależy miejsce w rankingach klubu, który prowadzi. W przerwach między rozgrywkami piłkarskimi można poprowadzić malutkie państewka w kierunku rozwoju imperialnego, co proponuje przykładowo gra Europa Universalis. Osiągnięcie sukcesu "okupione" zostaje setkami wspaniałych godzin spędzonych sam na sam z grą. Nie jest to na pewno czas stracony; w tym czasie kształtowanych jest wiele umiejętności przydatnych potem w realnym życiu. Wśród najważniejszych z nich wymienić należy doskonalenie umiejętności planowania strategicznego.
Misja, jaką stawiają gry strategiczne przed ich użytkownikami, polega najczęściej na konieczności pokonania szeregu przeszkód, doprowadzających finalnie do sukcesu, którym jest zwycięstwo w wielkim projekcie proponowanym przez twórców gry. Zadanie to nieustannie wymaga wytężonego wysiłku intelektualnego i nietrudno się domyślić, że może wyjść graczowi jedynie na dobre.
W moim przekonaniu grą, która wspaniale rozwija inteligencję logistyczną i umiejętności zarządzania, jest kultowa seria Heroes of Might & Magic. Osobiście największym sentymentem darzę pierwszą z części sagi - Heroes of Might and Magic: A Strategic Quest. Fabuła jest tu bardzo prosta i zrozumiała, ale jednocześnie rozgrywka polegająca na rywalizacji o zawładnięcie kontynentem stawia inteligencję gracza przed dużym wyzwaniem, kształtując tym samym koordynacyjny rozwój umiejętności takich jak inteligencja logistyczna, umiejętność zarządzania, oraz kształtuje wyobraźnię w stopniu wprost proporcjonalnym do zaangażowania gracza w rywalizację o magiczne krainy.
Poza wszystkim taka chwilowa "ucieczka" do wirtualnego świata to doskonały sposób na relaks, zapomnienie o problemach dnia codziennego i swoiste "mindfulness" niezbędne każdemu z nas do efektywnego funkcjonowania w życiu codziennym.
Tajemnica sukcesu gier strategicznych na pewno kryje się w ich grywalności. Znakomicie odwzorowany wirtualny świat, skierowany do pasjonatów zarządzania klubem piłkarskim, państwem czy korporacją spełnia swoje zadanie w stu procentach i wypełnia życie graczy, zaspokajając ich ambicje i oferując pełną emocji i rywalizacji rozrywkę na najwyższym poziomie. Jednak sam pomysł na grę strategiczną, przekładający się na zrealizowany profesjonalnie i odwzorowany w najdrobniejszych detalach wirtualny świat, to bardzo dużo, ale nie wszystko.
Istnieją inne powody, dla których sięgamy po gry strategiczne, Jedną z niewątpliwych zalet jest muzyka, która wpływa na wyobraźnię gracza, pomagając mu przenieść się do świata wirtualnego oraz dając natchnienie do intensywnego angażowania swoich szarych komórek. Muzyka w grach wideo, podobnie jak w filmach, jest niezbędna do sukcesu danej produkcji. Twórcy wspomnianej już serii Heroes of Might & Magic pamiętali o tym i tworząc muzykę inspirowali się dorobkiem genialnych kompozytorów muzyki klasycznej, opierając ją na twórczości Szopena ,Szostakowicza, Liszta, Bacha i Mozarta.
Ważną rolę muzyki w grach komputerowych postanowili uwypuklić twórcy Game Music Festival, który odbędzie się we Wrocławiu 26-27 października. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia w ciągu dwóch dni na scenie Narodowego Forum Muzyki orkiestra symfoniczna zaprezentuje muzykę z gier strategicznych produkcji Blizzard Entertainment: World of Warcraft, StarCraft, Diablo, a także Ubisoftu - wspomniane Heroes of Might and Magic. Impreza to także, a może przede wszystkim, niepowtarzalna okazja do spotkania, wymiany poglądów i miłego spędzenia weekendu przez wszystkich fanów gier wideo.
Artykuł jest listem do redakcji, którego autorem jest Michał Golonka, redaktor serwisu gamemusic.pl.