Polskie akcenty w grach wideo

Gry wideo to od lat najszybciej rozwijająca się gałąź przemysłu rozrywkowego. Rodzime studia deweloperskie mają coraz większy udział w rynku gier, a coraz więcej "polskich" elementów pojawia się w wielu, w tym także najbardziej znanych produkcjach na świecie. Ostatnim takim przykładem jest Lidla Sobieska, fikcyjna premier Polski, która dołączyła do grona wojowników dostępnych w bijatyce Tekken 7.

Pierwsza odsłona serii Tekken zadebiutowała w grudniu 1994 roku. To oznacza, że prawie 27 lat czekaliśmy na pierwszą postać z Polski, którą moglibyśmy oklepać buzie takim sławom, jak Jin Kazama, Kazuya Mishima czy Paul Phoenix.

Padło na Lidię Sobieską, premier naszego kraju, która bierze udział w Turnieju Żelaznej Pięści, by "walczyć w imię wszystkich Polaków". Co ciekawe, w starciach z przeciwnikami wykorzystuje ciosy... karate.

Sobieska wydłużyła listę wojowników dostępnych w Tekken 7 dokładnie 23 marca. Przy tej okazji postanowiłem przypomnieć sobie - a następnie tobie, drogi czytelniku - jakie inne polskie akcenty pojawiły się do tej pory w grach wideo. Jak na kilkadziesiąt lat rozwoju gamingu, nie było ich wiele, ale uzbierało się ich na tyle, by stworzyć to zestawienie.

Reklama

Wolfenstein 3D

Nie przypominam sobie starszej gry, w której wystąpiłaby postać o polskim rodowodzie. William Joseph "B.J." Blazkowicz - główny bohater zarówno pierwszej, jak i kolejnych odsłon tej serii strzelanek - to Amerykanin będący synem polskich imigrantów. Jako ciekawostkę dodam, że Blazkowicz pojawił się także w niemieckim filmie "Der Goldene Nazivampir von Absam 2 - Das Geheimnis von Schloß Kottlitz" (spróbuj wymówić ten tytuł na jednym wdechu). Tropił w nim naukowców Trzeciej Rzeszy w tajnych laboratoriach.

Przekaż 1% na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

Command & Conquer

Kolejna gra z dawnych lat, w której pojawiły się polskie akcenty. A dokładnie polskie miasta.

Na początku kampanii GDI (Global Defence Initiative) mogliśmy wybrać misje rozgrywające się w Gdańsku i Białymstoku.

Co prawda ich wygląd w niczym nie przypominał rzeczywistości (zamiast bloków i ulic oglądaliśmy chatki i rozległe pola), ale samo pojawienie się nazw rodzimych miejscowości było fajnym niuansem.

Call of Duty

W pierwszej części Call of Duty w misji Warsaw Factory wcielamy się w Aleksieja Iwanowicza Woronina, który po awansie na sierżanta zostaje przeniesiony do Warszawy, by dowodzić rosyjskim oddziałem.

Misja rozgrywa się 17 stycznia 1945 roku, co oznacza, że mamy (nie)przyjemność oglądania stolicy będącej w opłakanym stanie.

Z kolei w trzeciej odsłonie cyklu znalazła się cała kampania poświęcona polskim żołnierzom. Wcielamy się w niej w kaprala Wojciecha Bohatera, który walczy dzielnie w bitwie pod Falaise. Przypomnijmy, że miała ona miejsce w rzeczywistości (brała w niej udział 1. Dywizja Pancerna z generałem Stanisławem Maczkiem na czele).

Przekaż 1% na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

Company of Heroes 2

Skoro jesteśmy w tematyce drugiej wojny światowej, nie sposób pominąć Company of Heroes 2.

Jej autorzy opracowali trzy misje, w których kierujemy polskimi partyzantami.

Pokazano w nich dobitnie kontekst agresji Związku Radzieckiego, używając przy tym tak bezpośredniego języka, że gra wzbudziła niemałe kontrowersje wśród naszych sąsiadów ze wschodu.

Metal Gear Solid 2

W kultowej grze Hideo Kojimy pojawiła się Gustava Heffner, członkini STB.

Z jej opowieści możemy dowiedzieć się, że jej matka uciekała z okupowanej Warszawy w 1944 roku.

Z kolei sowiecki agent Yevgewny Volgin wspomina o katyńskim ludobójstwie.

Przekaż 1% na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

Grand Theft Auto IV

Skoro Nowy Jo... przepraszam, Liberty City, to i Polacy.

W czwartej odsłonie pojawiło się ich dwóch. A raczej dwie, bo obie postacie to panie.

Jedną z nich można spotkać na ulicy - usłyszymy wówczas hasła w stylu "jak jedziesz?!".

Druga - Krystyna - pojawia się podczas jednej z audycji radiowych.

Assassin's Creed: Brotherhood

Od początku tej popularnej serii poznajemy ważne historyczne wydarzenia. W końcu musiał się w niej pojawić także Polak.

W Assassin's Creed: Brotherhood, przemierzając Rzym, spotykamy Mikołaja Kopernika.

Okazuje się, że polski polihistor wystąpił właśnie z zakonu templariuszy, którzy chcieli, by ten nie popularyzował teorii heliocentrycznej.

Wcielając się w Ezio Auditore, pomagamy rodakowi wybrnąć z trudnej sytuacji.

Przekaż 1% na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

Eternal Sonata

Jak wiadomo, Fryderyk Chopin cieszy się w Japonii wielką sławą (szkoda tylko, że większość Japończyków uznaje go za Francuza).

W końcu dali temu wyraz także tamtejsi twórcy gier. A dokładnie twórcy Eternal Sonata, której głównym bohaterem jest sam Chopin.

Kompozytor znajduje się na łożu śmierci, a my poznajemy jego ostatnią wizję.

The Last of Us: Part 2

W tej grze, uznawanej przez wielu za najlepszą, jaka trafiła na rynek w ubiegłym roku, odwiedzamy w pewnym momencie synagogę w Seattle.

Na miejscu możemy odszukać list, w którym miejscowy rabin pisze o tym, jak jego rodzina uciekła z Niemiec dzięki pomocy Polaków.

Przekaż 1% na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

Wiedźmin 3

Jednak, rzecz oczywista, najwięcej nawiązań do naszego kraju pojawia się w grach stworzonych przez Polaków.

W takim Wiedźminie 3 można ich znaleźć przynajmniej kilkanaście.

Wiersze, postacie, wątki polityczne, a w końcu także scena rodem z drugiej części "Dziadów" Adama Mickiewicza oraz kompania inspirowana grupą Kmicica z "Potopu" - to wszystko nie lada gratka dla graczy znad Wisły.

Cyberpunk 2077

Nawiązań do Polski nie mogło zabraknąć także w najnowszej grze CD Projekt RED, czyli w Cyberpunku 2077.

Jest w niej samochód inspirowany naszym fiatem 126p, jest lokal, w którym mieszkańcy Night City, mogą zjeść pierogi, są nawiązania do polskiej twórczości, a także... polska twórczość. Mam na myśli utwory muzyczne rodzimych twórców.

Przekaż 1% na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

Observer

Jeśli jesteś ciekawy, jak może wyglądać Kraków za sześćdziesiąt lat, zagraj w Observera.

Studio Bloober Team przedstawiło w nim cyberpunkową, dystopijną wizję dawnej polskiej stolicy. Nie możemy po niej, co prawda, swobodnie pospacerować.

Głównym bohaterem opowiedzianej historii jest natomiast detektyw o swojsko brzmiącym nazwisku - Daniel Lazarski (w tej roli Rutger Hauer).

The Medium

Śmielej Kraków udało się Blooberowi pokazać w najnowszej produkcji, zatytułowanej The Medium.

Wprowadzenie prezentuje stare nagrania z Krakowa, później oglądamy ujęcie na krakowski Plac Matejki oraz Barbakan, a w końcu przenosimy się do dawnego ośrodka wypoczynkowego "Niwa", wzorowanego na hotelu Cracovia.

Przekaż 1% na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

The Vanishing of Ethan Carter

Ostatnia gra na liście to także polska produkcja.

Za The Vanishing of Ethan Carter (czy - jak ktoś woli - Zaginięcie Ethana Cartera) odpowiada studio The Astronauts.

Jego akcja toczy się w fikcyjnej lokacji stanowiącej zlepek kilku miejsc znajdujących się na terenie naszego kraju: mostu kolejowego Pilchowice, Zapory Pilchowickiej i tamtejszej hydroelektrowni czy średniowiecznego kościółka w Karpaczu.  

Przekaż 1% na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy