PlayStation VR droższy od Oculusa?

Jeżeli w ubiegłym tygodniu przeraziła was informacja o oficjalnej cenie Oculusa i w mieliście nadzieję, że rozwiązanie Japończyków będzie dużo tańsze, to możecie przeżyć spory szok.

Cenę gogli VR do konsoli PlayStation 4 zdradził kanadyjski oddział Amazonu. I jeśli uważasz że 3000 zł za Oculusa to dużo, nie czytaj dalej. Jakiś czas temu analitycy przewidywali, że PlayStation VR będzie kosztowało między 400 a 600 $, a więc okaże się nieco droższe od Oculusa, który miał nosić metkę z 350 $. Cóż, wiadomo już że za Rifta trzeba jednak wyłożyć niemal dwa razy tyle, bo 600 $, czyli po doliczeniu naszych podatków około 3000 zł.

Co na to Sony? Oficjalnie nic. Nieoficjalnie natomiast cenę PlayStation VR zdradził kanadyjski oddział Amazonu, na którego stronie przez chwilę widniała cena 1125,35 CDN$. Po doliczeniu wszystkich podatków daje to okrągłą sumkę 4500 zł.

Obecnie cena ze strony Amazonu już wprawdzie zniknęła (zachował się tylko zrzut ekranu w niezbyt dobrej rozdzielczości), więc być może to tylko jakaś pomyłka. Ale jeśli wierzyć zapewnieniom szefa Oculusa, swój sprzęt sprzedawać oni będą po kosztach. Raczej mało prawdopodobne, by w Sony były one niższe, skoro:

  1. PlayStation VR ma wprawdzie niższa rozdzielczość, bo 1920 x 1080 (w Oculusie to 2160 x 1200), ale za to wyższą częstotliwość odświeżania obrazu, bo 120 Hz (Oculus - 90 Hz), więc wymagania co do mocy obliczeniowej są w obu przypadkach bardzo podobne.
  2. A PlayStation ma znacznie niższą moc obliczeniową, niż pecet spełniający minimalne wymagania Oculusa
  3. Dlatego w zestawie prócz gogli znajdzie się także dodatkowa skrzyneczka z chipami odpowiadającymi za część obliczeń.
  4. Której nikt za darmo nie zrobi.
  5. A Japończycy mają znacznie niższe rezerwy finansowe, niż Facebook, do którego należy Oculus, więc tym bardziej dopłacać nie będą.

Innymi słowy jeśli chcesz VR już teraz, a nie jesteś milionerem, zostaje ci albo kartonowy Google Cardborad, który zadziała z dowolnym smartfonem, albo - jeśli wolisz plastik i chciałbyś ruchomić nieco bardziej zaawansowane aplikacje, a do tego masz jeden z obsługiwanych telefonów Samsunga - Gear VR. Super?

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy