Reklama

PlayStation 5 - pierwsze oficjalne szczegóły

PlayStation 4 /materiały prasowe

​Sony jako pierwsze wykonało krok w kierunku następnej generacji konsol - na łamach serwisu prowadzonego przez magazyn Wired ujawniono oficjalne detale na temat PlayStation 5. Ta nazwa jeszcze nie pada, lecz na razie przyjmujemy umownie, że tak właśnie określany będzie sprzęt.

Najważniejszą informacją jest zapewne fakt, że PS5 będzie oferować kompatybilność wsteczną, a więc pozwoli uruchomić produkcje z PlayStation 4. Nie jest obecnie jasne, jak rozwiązanie to będzie dokładnie działało, lecz nie zmienia się zbytnio architektura sprzętu, więc nie powinno być trudno.

Jeśli o architekturze mowa, to Sony pozostaje - jak wcześniej spekulowano - przy sprzęcie produkowanym przez AMD. Procesor to trzecia generacja rdzeni Ryzen, zbudowanych w procesie produkcyjnym 7 nm, w oparciu o rodzinę Zen 2, która trafi na rynek PC później w tym roku.

Reklama

Po stronie układu graficznego Sony ponownie poprosiło AMD o przygotowanie autorskiego, zmodyfikowanego chipu, bazującego na nadchodzącej architekturze Navi, co oznacza najpewniej - nie wiemy na pewno - 64 jednostki obliczeniowe oraz 4096 jednostki do nakładania shaderów.

Inne ciekawostki ujawnione w rozmowie z Wired to między innymi obietnica wspierania technologii ray tracingu w PS5, o czym spekulowaliśmy już jakiś czas temu, gdy na stronie Sony pojawiło się ogłoszenie o pracę dla specjalisty z wiedzą właśnie na temat śledzenia promieni świetlnych.

Czym jest ray tracing? To bardzo wymagające pod względem obliczeniowym kalkulowanie realistycznego rozchodzenia się światła w przygotowanym świecie, na podstawie dokładnego analizowania, gdzie i jak odbiją się poszczególne promienie światła.

Idąc dalej w kwestii ważnych aktualizacji, nowa konsola posiadać będzie wbudowany dysk SSD, co powinno przełożyć się na znacznie krótsze czasy ładowania. Napęd ma być podobno znacznie szybszy od tego, co dostępne obecnie na rynku przeznaczonym dla komputerów osobistych.

To wszystkie ważniejsze detale z zapowiedzi. Wspomniano także o wsparciu dla rozdzielczości 8K oraz znacznie rozbudowanym dźwięku przestrzennym. Co jednak dużo bardziej istotne, przedstawiciel Sony potwierdził, że PlayStation 5 nie ukaże się w tym roku. Czas czekać na kolejne detale.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama