Reklama

PlayStation 4: Wygląd, specyfikacja i ceny

W końcu nadeszła ta długo oczekiwana chwila - Sony na swojej konferencji z okazji tegorocznych targów E3 zaprezentowało swoją nową, stacjonarną konsolę następnej generacji PlayStation 4.

Oprócz tego, że nowego flagowca Japończyków udało się w końcu zobaczyć, to poznaliśmy także kilka ciekawych informacji na jego temat, jak choćby oficjalne ceny czy ostateczną specyfikację techniczną. Na początku zajmijmy się może tym aspektem, na który od ładnych kilku miesięcy wszyscy miłośnicy marki PlayStation z ogromnym zaciekawianiem wyczekiwali najbardziej, tj. wyglądem PlayStation 4.

Design, czyli jak cię widzą, tak chętnie cię kupują...

Poniżej możecie obejrzeć galerię japońskiego systemu next-gen. Serce oraz poszczególne elementy PS4 zamknięte zostały w czarnej skrzynce z połyskującymi detalami. Design to bardzo subiektywny temat, dlatego nie podejmujemy się oceny. Zresztą większość osób z naszej redakcji wychodzi z założenia, że tak naprawdę najważniejsza jest moc, jaka drzemie w środku, wygląd to kwestia umowna i drugoplanowa. Nie da się jednak ukryć, że Sony wciąż podąża obranym jeszcze za czasów PlayStation 2 szlakiem i ich najnowszy produkt również utrzymany jest w podobnym stylu. Bardziej ciekawi nas natomiast, co wy o tym sądzicie? Koniecznie podzielcie się swoimi wrażeniami w komentarzach poniżej tekstu.

Reklama

Cena, która gra rolę

Kolejną ciekawostką, która ostatecznie rozwiała wszelkie wątpliwości, a zarazem musiała nieco zaboleć przedstawicieli Microsoftu, to niewątpliwie cena. Sony ogłosiło, że PlayStation 4 zadebiutuje w Stanach Zjednoczonych z sugerowaną ceną, która ma wynosić dokładnie 399 dolarów. W Europie z kolei sprzęt Japończyków dostępny będzie za równowartość 349 funtów lub 399 euro. Jeśli chodzi o Polskę to nasz kraj obejmie przelicznik ze wspólnotowej waluty, czyli euro. Z szybkich kalkulacji wychodzi, że konsola powinna u nas kosztować ok. 1700 złotych i bardzo możliwe, że właśnie w tych okolicach cenowych będzie sprzedawana. Jeden z rodzimych sklepów uruchomił już zresztą opcję składania zamówień - za nowiutki egzemplarz PlayStation 4 trzeba wyłożyć 1699 złotych.

Warto w tym momencie zauważyć dosyć ważną zależność, z której wynika, że najnowszy produkt do gier Sony już w tym momencie jest tańszy niemal o 200 dolarów od ceny startowej poprzedniego systemu, konsoli PlayStation 3, która debiutowała na rynku w 2006 roku. Musicie przyznać, ze to dosyć spora różnica na plus, prawda? Dodatkowo lepiej prezentuje się także na tle konkurencji, w tym przypadku nowego Xboksa, którego ceny w zależności od miejsca zamieszkania wyniosą kolejno - 429 funtów, 499 dolarów, 499 euro (w przeliczeniu około 2100 złotych). Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę fakt, iż wyższa o kilkaset złotych cena spowodowana jest tym, że konsola Microsoftu sprzedawana będzie w zestawie z sensorem ruchu Kinect.

The future is...

Kiedy po raz pierwszy będziemy mogli spróbować magii następnej generacji? Oficjalna data premiery nie została jeszcze do końca sprecyzowana. W przeciwieństwie do Xboksa One, który ma pojawić się jeszcze w listopadzie tego roku (Polska niestety, nie znalazła się na liście krajów, które otrzymają nową konsolę MS przed świętami, dlatego prawdopodobnie będziemy musieli zaczekać do początku 2014 roku), o PlayStation 4 wiadomo jedynie, że trafić ma do handlowców w okresie świątecznym (Sony zapewniło, że w Polsce PS4 zadebiutuje w tym samym czasie co w pozostałych regionach Europy, problemy z niedostępnością towaru nie są przewidywane).

Na pohybel Microsoftowi

Wreszcie dochodzimy do chyba najważniejszego punktu konferencji Sony - na tę wiadomość czekało mnóstwo osób. Jack Tretton, szef SCEA, oficjalnie potwierdził, że ich konsola następnej generacji będzie w pełni wspierać używane kopie gier, a co za tym idzie nie będzie wymagała stałego podłączenia do sieci. Oznacza to, że japoński koncern nie będzie nakładał żadnych ograniczeń na użytkowników PlayStation 4. To bardzo dobra informacja, która bezapelacyjnie powinna przysporzyć platformie Sony masę zwolenników.

Dodatkowo fanów sprzętu Sony, którzy często podróżują po świecie, na pewno ucieszy też inna wieść, według której wszystkie wydawane na nową konsolę gry będą pozbawione blokady regionalnej, co oznacza, że każdy będzie mógł bez żadnych kłopotów uruchamiać produkcje zakupione ze źródeł umiejscowionych w innych, nawet najbardziej odległych częściach świata. Na koniec poinformowano, co finalnie znajdzie się pod obudową PS4. Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych elementów:

  • procesor 64-bitowy x86 Jaguar od AMD,
  • procesor graficzny na bazie Radeona obliczający 1,84 TFLOPS na sekundę,
  • 8 gigabajtów RAM DDR5,
  • dysk o pojemności 500 gigabajtów,
  • maksymalna rozdzielczość nowej kamery wynosić będzie 1280x800 pikseli,
  • wymiary konsoli - 275x53x305 milimetrów,
  • waga  konsoli ok. 2,8 kilograma.

Do każdego zestawu PlayStation 4, oprócz samej konsoli, dołączany będzie także jeden pad oraz headset. Jak wam się podoba wizja grania, którą przedstawił japoński koncern? Czy udało mu się przekonać was do swojego nowego produktu? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach poniżej. Zapraszamy do dyskusji.

AZ

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje