Reklama

PC najpopularniejszą platformą wśród twórców gier

​Okazuje się, że deweloperzy najbardziej lubią pracować nad grami przeznaczonymi na komputery osobiste.

Wynika tak z ankiety przeprowadzonej przez organizatorów Game Developers Conference. W badaniu uczestniczyły ponad trzy tysiące osób zaangażowanych na co dzień w tworzenie gier wideo. Aż 58 proc. z nich zaznaczyło, że najbardziej interesuje ich tworzenie tytułów z myślą o pecetach.

Także 58 proc. spośród badanych zadeklarowało, że ich ostatnia gra ukazała się w wersji na komputery osobiste i zmierza na nie także ich kolejna produkcja. Pozycja pecetów poprawiła się względem ubiegłego roku. Wtedy 50 proc. ankietowanych stwierdziło, że to ich ulubiona platforma.

Reklama

Na drugim miejscu w wynikach ankiety znalazło się PlayStation 5. Z konsolą Sony lubi pracować 44 proc. deweloperów. Na trzeciej lokacje uplasował się Nintendo Switch (38 proc.), a Xbox Series X|S wylądowało dopiero na czwartej pozycji (30 proc.). Na szarym końcu zestawienia widnieje Stadia (6 proc.).

Tak więc wygląda na to, że PC i PlayStation 5 to obecnie najpopularniejsze platformy, nie tylko wśród graczy, ale także wśród twórców. Pecety niezmiennie przyciągają miliony osób, zaś konsola Sony była w marcu najchętniej kupowanym  w Europie urządzeniem do grania.

W badaniu przeprowadzonym przez organizatorów Game Developers Conference twórcy stwierdzili niemal jednoznacznie (97 proc. głosów), że prowizje na poziomie 30 proc., pobierane przez platformy Steam czy GOG.com, są zbyt wysokie. Według 43 proc. respondentów najuczciwszą stawką byłoby 10-15 proc.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy