Paradox Interactive: Studio oskarżane o dyskryminację
Kolejne studio - tym razem szwedzkie Paradox Interactive boryka się z problem dyskryminacji kobiet i niestosownego zachowania wobec nich. Z wyników ankiety pracowniczej można dowiedzieć się, że 69% ankietowanych pań choć raz dotknął problem niestosownego zachowania ze strony pozostałych członków załogi.
W Paradox Interactive zatrudnione jest około 400 osób, a 133 wzięły udział w ankiecie. Wśród nich aż 44% wskazało na problemy związane z brakiem szacunku. Wśród mężczyzn również zdarzały się podobne akty niestosownego zachowania - 33% pranów wskazało, że było obiektem podobnych praktyk.
Ankieta, pokazała także że firma woli stosować taktykę zamiatania podobnych problemów pod dywan niż realnie pomóc pracownikom dotkniętym przemocą w miejscu pracy. Brak szacunku do zatrudnionych jest ciągłym i bardzo powszechnym zjawiskiem, jak wynika z opublikowanego raportu.
Bardzo ciekawym szczegółem całej sprawy jest rezygnacja CEO Paradox Interactive - Ebba Ljungeruda, która zbiegła się z oficjalną prezentacją wyników ankiety. Paradox zaprzecza oczywiście jakoby miało to związek z ostatnimi doniesieniami.
Zarząd firmy chce niezwłocznie podjąć kroki, prowadzące do naprawy sytuacji. Jednym z nich jest zlecenie zewnętrznego audytu procesów wewnątrz firmy oraz przeprowadzenie kolejnych ankiet wśród zatrudnionych osób.
To kolejne takie doniesienie w branży gier komputerowych. Od niedawna z podobnym kryzysem boryka się gigant branży - Activision Blizzard, którego pracownice miały wielokrotnie doświadczać nierównego traktowania a nawet molestowania seksualnego.
Ciekawe, jakie nowe rewelacje przyniesie zewnętrzny audyt w Paradox Interactive i czy ujrzą one światło dzienne. Na pewno będziemy Was o tym informować.
Historia Paradox Interactive sięga 1999 roku. Firma skupia się przede wszystkim na grach strategicznych i city builderach. Ma w swoim portfolio takie gry, jak Cities: Skylines, Crusader Kings, Surviving Mars, czy Europa Universalis.