Reklama

Pac-Man świętuje 40. urodziny

22 maja 2020 roku, to data, którą w kalendarzu czerwonym kółeczkiem powinien oznaczyć każdy doświadczony gracz. To właśnie wczoraj swoje 40. urodziny obchodzi jedna z legendarnych postaci w świecie gier wideo. Mowa o Pac-Manie, do dzisiaj ochoczo pochłaniającym kulki i wiśnie.

Pierwsza odsłona tej legendarnej serii debiutowała w Japonii właśnie 22 maja, 1980 roku. Komputery osobiste i konsole nie były wtedy jeszcze modne, więc grało się głównie w specjalnych przybytkach, pełnych przeróżnych maszyn arcade - w Polsce znanych jako "automaty". Tak było też z Pac-Manem.

Założenia rozgrywki były bardzo proste. Nasz bohater to po prostu paszcza, poruszająca się po labiryncie i zjadająca kolejne kulki. Jednocześnie musimy też uważać na duchy, które chcą pozbawić nas życia. Na planszy są też specjalne punkty, które pozwalają odwrócić sytuację i zjeść te duchy.

Reklama

Projekt był prosty, ale od razu dało się zrozumieć zasady i przystąpić do akcji. "To podręcznik na temat tego, jak projektować gry" - mówił lata później Satoshi Tajiri, twórcy serii Pokémon. Na przestrzeni czterdziestu lat sympatyczny Pac-Mac pojawił się w niezliczonej liczbie kontynuacji.

Żółtą paszczę uznaje się także jako spory przełom w świecie gier wideo, ponieważ przed jego narodzinami nikt nie zdawał sobie sprawy, że bohater z gry - nawet tak mało przystojny - może opuścić maszyny arcade i pojawić się także w telewizji, filmach czy na płatkach śniadaniowych.

Projektanci pierwszego Pac-Mana to Toru Iwatani oraz Shigeichi Ishimura, odpowiedzialny także za dźwięk. Zespół deweloperski liczył dziewięć osób, lecz najlepiej znany jest ten pierwszy mężczyzna, który nigdy później nie powtórzył już sukcesu, choć odpowiadał też za cenione Pole Position.

Dzisiaj Pac-Man może poszczycić się mianem jednej z najbardziej dochodowych serii w historii gier wideo, na przestrzeni lat generując dla Namco - a później dla Namco Bandai i Bandai Namco - ponad 14 miliardów dolarów przychodów. Dane te pochodzą z 2016 roku, więc dziś wynik jest wyższy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama