NVIDIA kasuje premierę karty RTX 4080 12 GB

Nvidia ogłosiła, że “wycofuje premierę" (ang. “unlaunching") jednej ze swoich nadchodzących kart graficznych.

RTX 4080 z 12GB pamięci na pokładzie była jedną z dwóch wersji karty z rodziny 4080. Jej premiera miała się odbyć w przyszłym miesiącu, ale Nvidia wstrzymała kartę w słabszej specyfikacji. Chodzi o nazwę - w oficjalnym oświadczeniu producenta możemy przeczytać, że “RTX 4080 12GB to fantastyczna karta, ale nie została właściwie nazwana. 

Dwie karty, obie z oznaczeniem 4080 w nazwie, są zbyt mylące". Tak więc wersja 12 GB zostaje “wstrzymana", a 16 listopada zobaczymy jedynie RTX 4080 w wersji z 16 GB RAM. Natomiast już od 12 października dostępna jest najmocniejsza karta w nowej rodzinie 40xx, czyli 4090.

Reklama

Coś więcej niż tylko pamięć

O co jednak chodzi z nazewnictwem modelu 4080? Okazuje się, że karty dzieli więcej niż tylko ilość RAMu. Analizy dokonali ludzie z Digital Foundry i dzięki nim wiemy, że mają procesory oparte na różnych rdzeniach, które zdaniem DF dzieli przepaść jeśli chodzi o moc obliczeniową oraz przepustowość pamięci. Potwierdza to wcześniejsze doniesienia samego producenta, który twierdził, że wersja z 16 GB jest nawet o 30 procent szybsza niż RTX 4080 12GB. Nie wspominając o różnicach w stosunku do poprzedniej linii kart, 30xx.

Ceny? Absurdalnie wysokie i raczej bez zmian

Wygląda więc na to, że Nvidia musiała dostawać mnóstwo pytań i opinii na temat nazw obu modeli, które wskazywały na poważne wątpliwości konsumentów. Stąd zapadła decyzja o wstrzymaniu premier słabszej wersji, którą zapewne niedługo znowu zobaczymy, tyle że pod inna nazwą, dobitniej wskazującą na różnice w wydajności. 

A tymczasem cała społeczność może się skoncentrować na nadchodzącej premierze wersji 16 GB. Co do cen, w przypadku modelu 4080 z 16 GB RAM, w Polsce karta ta ma kosztować około 7 tysięcy złotych - cena ta nie powinna ulec zmianie nawet biorąc pod uwagę informację o jej “mniejszej siostrze". Natomiast w przypadku modelu 4090 trzeba się będzie liczyć z wydatkiem blisko 9400 złotych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: NVIDIA | GeForce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy