Nietypowe gry wyścigowe, w których świetnie pobawisz się ze znajomymi

Gry wyścigowe to jeden z najbardziej prominentnych i najpopularniejszych gatunków, jakie istnieją. Na rynku doczekaliśmy się wielu uznanych serii i odsłon. Zdarzały się również premiery, o których raczej wolelibyśmy nie słyszeć. W tym materiale skupimy się na mniej znanych tytułach, w których doskonale pobawicie się wraz ze swoimi znajomymi.

Serie F1 od Codemasters, Forza Horizon realizowana przez Turn 10 we współpracy z Microsoft Studios czy Gran Turismo to legendarne już marki, które z każdą premierą kolejnych części cyklu przyciągają ogromne rzesze graczy. Każda seria posiada swoje wierne grono zwolenników, a nawet niekiedy fanatyków.

Istnieje jednak sporo mniej znanych ściganek na rynku, które doskonale sprawdzą się do zabawy sieciowej z innymi graczami. Dzieła, które przedstawiamy poniżej, w pełni ogracie ze swoimi znajomymi i przyjaciółmi, doskonale się przy tym bawiąc.

Reklama

Motorbike Evolution

Seria Motorbike Evolution to jeden z niewielu reprezentantów sieciowych wyścigów prowadzonych na motocyklach. Odsłony cyklu wydawane są co roku - każda z gier urozmaicana jest nowymi funkcjonalnościami i mechanikami, co wprowadzają do zabawy sporo różnorodności.

Najnowsza odsłona, czyli Motorbike Evolution 2024, zadebiutowała w samej końcówce marca w wariancie free-to-play, co oznacza, że gra dostępna jest całkowicie za darmo. Zasady rozgrywki są proste - wsiadamy na motocykl sportowy i ścigamy się z innymi, nawet 39 graczami na rozmaitych specjalnie przygotowanych trasach. Samo sterowanie motocyklem nie należy do najtrudniejszych. Motorbike to bardziej zręcznościowa gra niźli prawdziwy symulator.

Produkcja mocno stawia na krótkie, lecz dynamiczne pojedynki wyścigowe, gdzie akcja gęstnieje z każdym pokonywanym okrążeniem. Warto jednak zaznaczyć, że doświadczeni gracze mają tutaj opanowane lepsze ścieżki jazdy czy samą fizykę prowadzenia motocykla, która w tym tytule jest dosyć ciekawie zaimplementowana.

Motorbike Evolution to seria tworzona przez tylko jednego niezależnego czeskiego dewelopera Petra Simunka. Na ten moment w najnowszej odsłonie znajdziemy 80 motocykli, 40 torów do ścigania i ogrom możliwości konfiguracyjnych naszych pojazdów. Być może niebawem w tej wyścigowej grze spotkamy również proceduralnie losowo generowane tory - taki jest bowiem ambitny plan dewelopera stanowiący część jego badań doktoranckich na Uniwersytecie Karola w Pradze.

FlatOut 2

FlatOut to jedna z najbardziej szanowanych marek z gatunku gier wyścigowych. Cykl rozwijany był przez kilka lat przez fińskie studio Bugbear Entertainment. Pierwsza odsłona trafiła na rynek w 2005 roku, zdobywając uznanie ogromnej rzeszy miłośników adrenaliny i dużych prędkości zapierających dech w piersiach.

Seria FlatOut względem swoich konkurentów wyróżniała się kilkoma ważnymi aspektami. Przede wszystkimi w grze mamy do czynienia z iście brutalnymi wyścigami z niemal pełną destrukcją pojazdów i częściowym, ale świetnie zaprojektowanym zniszczalnym środowiskiem.

Z uwagi na tematykę, w tym materiale skupimy się na drugiej części serii, czyli FlatOut 2, która pozwala na płynne i brawurowe wyścigi w wersji online. FO 2 nie ma się czego wstydzić nawet na obecne standardy branży, pomimo tego, iż tytuł ma już na karku praktycznie 18 lat. Gra nadal potrafi zaskoczyć fizyką jazdy i wspomnianymi imponującymi zniszczeniami.

We FlatOut 2 ścigamy się nie tylko wrakami. Do dyspozycji mamy również samochody terenowe i sportowe. Twórcy zaprojektowali kilkanaście tras w różnych wariantach i odmianach. Spotkacie tu wyścigi uliczne czy nieco bardziej off-roadowe poziomy. Wisienką na torcie jest specjalny tryb urozmaicający zabawę. Mowa o zawodach destruction derby silnie inspirowanych popularną grą o podobnym tytule. W tym przypadku rozwałka trwa na całego i bez litości...

FlatOut 2 nadal posiada wąskie grono fanatyków brutalnego ścigania. By zagrać w trybie online, wystarczy znaleźć w Internecie specjalną modyfikację, która pozwoli Wam tworzyć i łączyć się z serwerami.

Wreckfest

Wreckfest to dzieło opracowane, podobnie jak FlatOut i FlatOut 2, przez fińskich twórców Bugbear Entertainment. Wydaniem gry zajęło się skandynawskie THQ Nordic. Produkcja jest naturalnym następcą i spadkobiercą serii FlatOut właściwe na wielu płaszczyznach.

Jako, że tytuł debiutował oficjalnie w 2018 roku (rozwijany był przez kilka poprzednich lat pod inną nazwą), oferuje on znacznie lepszą fizykę prowadzenia samochodów, wiarygodniejsze animacje, kapitalne dźwięki i niezwykły momentami poziom destrukcji pojazdów.

Twórcy Wreckfesta przygotowali jeszcze więcej samochodów oraz opracowali bardziej urozmaicone tory do ścigania. W tytule możemy tuningować i konfigurować nasze auta. Sporą część samochodów zdobędziecie, robiąc odpowiednie zadania czy wykonując kolejne etapy jednoosobowej kariery. Zdobyte pojazdy wykorzystacie potem w pełni w rozgrywce wieloosobowej.

Nie da się ukryć, że Wreckfest jest najbardziej kompletną grą z gatunku wyścigowych gier mocno stawiających na destrukcję otoczenia, a przede wszystkim zniszczalność pojazdów. Tytułowy festiwal wraków możecie ogrywać na platformach: PC (Steam, GOG, Epic Games), jak również na Xbox One, Xbox Series X/S, PlayStation 4, PlayStation 5 oraz na przenośnym Nintendo Switchu. Gra dosyć dobrze funkcjonuje również na handheldzie od Valve - Steam Decku.

Praktycznie każda wspomniana platforma cieszy się dosyć sporym poziomem grywalności, więc jeśli nabierzecie odpowiednią wprawę w rozgrywce ze znajomymi, nie będzie żadnych przeszkód w przystąpieniu do rywalizacji sieciowej z graczami z całego świata.

Speedway Challenge

Kolejna nietypowa pozycja na naszej liście. Tym razem produkcja kierowana stricte do miłośników żużla. Za serię odpowiedzialne jest polskie studio z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim - Berobasket.

Speedway Challenge doczekało się już kilku odsłon. Części wydawane są co rok, a najnowszą odsłoną jest Speedway Challenge 2024 z debiutem na samym początku kwietnia bieżącego roku. Od kilku lat SC oferuje trójwymiarową oprawę wizualną, co było dużym kamieniem milowym całego cyklu.

Najnowsza część dostępna jest w wariancie sieciowym (rankingowym) za darmo. Za kilka innych modułów (np. granie online ze znajomymi czy tryb kariery) będziemy musieli zapłacić.

W Speedway Challenge 2024 spotkamy dosyć wiernie odwzorowane polskie tory żużlowe... ale nie tylko. Twórcy pokusili się o implementację najbardziej znanych zagranicznych owali. Sama mechanika jazdy jest z pozoru dosyć prosta - operując strzałkami, umiejętnie skręcamy, by po czterech okrążeniach przekroczyć linię mety na pierwszym miejscu.

SC to gra, którą zdefiniować można bardzo krótko popularną gamingową dewizą: easy to play, hard to master, co oznacza, że sama rozgrywka nie należy do najtrudniejszych, jednak weteran nowicjuszowi błyskawicznie pokaże miejsce w szeregu, wykazując znajomość ścieżek czy demonstrując umiejętność odpowiedniego prowadzenia motocyklu na prostych i na żużlowych łukach.

Speedway Challenge 2024 dostępne jest na platformie Steam, jak również na systemach mobilnych z Androidem oraz iOS’em. W grze występuje cross-platform, co oznacza, że możemy się ścigać dowolnie między każdą platformą w trybie sieciowym.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Speedway Challenge 24
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama