Reklama

Naukowcy nauczyli świnie grać w gry wideo

​Grupie badaczy udało się nauczyć świnie grać w gry wideo dzięki systemowi nagród, które zwierzęta otrzymywały po dobrze wykonanych ruchach. Nie oznacza to jednak, że będą one pokonywać ludzi w popularnych sieciowych strzelankach.

Naukowcom z amerykańskiego Uniwersytetu Państwowego w Pensylwanii udało się nauczyć cztery świnie grać w gry wideo. Hamlet, Omlet, Ebony i Ivory zostały wyszkolone do używania joysticka w stylu arkadowym do kierowania kursorem na ekranie (zwierzęta kontrolują joystick przy pomocy ryjów).

Żeby misja szkoleniowa zakończyła się powodzeniem eksperci wykorzystali w ramach zachęty jedzenie w zamian za doprowadzenie punktu na ekranie do wybranych kolorowych miejsc.

Naukowcy w rozmowie z BBC przyznali, że powiązanie ruchu drążka z tym co się dzieje na wyświetlaczu przez świnie to "nie lada wyczyn" zważywszy, iż to zwierzęta dalekowzroczne, bez rąk. Co ciekawe świnie nie przestały się bawić nawet po wyczerpaniu zapasów ze smakołykami. Byli wówczas zachęcani do dalszej zabawy przez swoich opiekunów.

Reklama

Z dwóch świń rasy Yorkshire Hamlet był lepszy w grze niż Omlet, ale oboje wykazywali się niezwykłą wolą walki. Świnie Panepinto cechowały się mniejszą skutecznością w grze - podczas gdy Ivory był w stanie trafiać w cele na jednej ścianie w 76% przypadków, Ebony mógł to zrobić tylko w 34%.

Kate Daniels z Willow Farm w Worcestershire powiedziała programowi BBC Radio 4 Today, że chociaż naukowcy mogli być pod wrażeniem tak dla większości osób pracujących przy świniach ich zachowanie nie stanowiło zaskoczenia.

O najważniejszych wydarzenia i trendach w ekologii przeczytasz w serwisie zielona.interia.pl.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy