"Najrzadsza gra na świecie" sprzedana za... 90 tys. dolarów!

​"Najrzadsza gra na świecie" pojawiła się ostatnio w serwisie aukcyjnym eBay, do kupienia za skromne 90 tysięcy dolarów, co w przeliczeniu daje niecałe 340 tysięcy złotych. Egzemplarz produkcji pod tytułem Extra Terrestrials na Atari 2600 nie była w najlepszym stanie, ale na szczęście przesyłka w tym przypadku była gratis.

Nazwa Extra Terrestrials nie przemówi zapewne do wielu graczy, nawet tych najbardziej oddanych kolekcjonerów. To nic dziwnego i właśnie ten fakt jest przyczyną tak wysokiej wyceny. Tytuł ukazał się bowiem w 1984 roku w nakładzie zaledwie stu egzemplarzy i do dzisiejszych czasów przetrwały trzy.

Trzy? Jak właśnie widać, jest i czwarta kopia - wystawiona w serwisie aukcyjnym eBay (https://ebay.to/2RRDg5X). Była to także jedyna możliwość kupna tego białego kruka, ponieważ pozostałe trzy sztuki znajdują się muzeum poświęconym grom wideo na komputery, w Brantford w kanadyjskim stanie Ontario. "Była", ponieważ niedawno aukcja została zakończona ze statusem "sprzedana"! Jeśli to prawda to mamy do czynienia z jedną z najdroższych transakcji związanych z pojedynczym produktem na rynku gier wideo.

Reklama

Ontario nie jest przypadkowym miejscem, ponieważ właśnie w tym stanie - w mieście Burlington - siedzibę miało rodzinne studio Skill Screen Games. Ciekawostką jest fakt, że samo istnienie tego tytułu odkryto dopiero w 2011 roku, pomimo tego, że produkcja powstała wcześniej, w 1984 roku.

Autorzy gry to rodzina Banting (Tom, Peter oraz Maitland), a także programista Herman Quast. Jak sugeruje sam tytuł, całość bazuje na filmie "E.T." Stevena Spielberga z roku 1982, lecz gry nie należy mylić z E.T. the Extra-Terrestrial, która to pozycja jest słynna z całkiem innych powodów.

Wracając do naszego Extra Terrestrials, twórcy z premierą celowali początkowo w końcówkę 1983 roku, lecz ze względu na problemy techniczne wydali tytuł dopiero rok później. Mieli sporego pecha, bo rynek wirtualnej rozrywki wkraczał właśnie w ogromny kryzys, więc dystrybucję przerwano.

Skill Screen Games zainwestowało w prace 15 tysięcy dolarów, która to kwota była w latach 80. dużo bardziej znacząca niż teraz. W wyniku załamania rynku tytuł nigdy nie trafił jednak do sprzedaży, a deweloperzy po cichu rozprowadzili jedyne sto kopii wśród sąsiadów i znajomych w Ontario.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy