​Najlepsze gry słowne w internecie. Pobudź swoją kreatywność!

Literaki, Literalnie, Bombowo, a może Tajniacy? Gry słowne zyskują na popularności i cieszą się uznaniem praktycznie w każdym przedziale wiekowym. Grać może każdy, a formy zabaw w postaci gier słownych niosą ze sobą szereg pozytywnych aspektów.

Gry słowne i ich znaczenie. Dlaczego są tak ważne?

Każdy z nas kojarzy takie zabawy jak "Państwa - Miasta", podobnie jak większość z nas miała okazje do główkowania przy kolorowej tablicy z popularną, bestsellerową grą "Scrabble", która podbiła serca na całym świecie i przynależy do gatunku najbardziej kultowych gier bazujących na słowach i wyrazach.

Gry słowne przeżywają prawdziwy rozkwit. Wzrost popularności zauważalny jest niemal wszędzie. Słowne zabawy uskuteczniać można na planszy stacjonarnej, podczas podróży, w poczekalni na lotnisku, na imprezie, ale także coraz częściej w internecie (na komputerach i urządzeniach mobilnych) mamy do czynienia ze specjalnymi platformami, na których rozpowszechniane są gry słowne.

Reklama

Rozrywka słowna wyzwala w nas kreatywność, pobudza nasze zwoje mózgowe, zmusza do myślenia i wspomnianego główkowania, a także poprawia w znacznym stopniu koncentrację. Dlatego też gry z tego gatunku cieszą się coraz większą popularnością. Warto oczywiście wspomnieć również o ich uniwersalności, która rzuca się od razu w oczy...

Gry słowne są dostępne dla każdego i nie wykluczają ze względu na płeć czy wiek. Pokusić się można o stwierdzenie, że ten rodzaj gier jest idealny dla każdego. Grać mogą dzieci, dorośli i seniorzy, a co najważniejsze - każdy z wymienionych może czerpać tutaj ogromną radość i wynieść z tego wiele pozytywnych rzeczy.

Oprócz pobudzania kreatywności i zapobieganiu efektowi "rozleniwiania mózgu" zadbamy też w ten sposób o rozwój bogactwa naszego słownictwa, którym dysponujemy. Ponadto oczywiście gry słowne mogą wpłynąć na nasze relacje interpersonalne (bowiem przecież zwykle nie gramy sami), a dodatkowo ich prostota po prostu zmusza wszystkich, by spróbować... chociaż raz... i na dobre zakochać się w słownym szaleństwie.

Przejdźmy zatem do najciekawszych propozycji gier słownych, które możemy uskuteczniać w Internecie.

Wordle (Literalnie)

Wordle - przeglądarkowa gra słowna, która pojawiła się w październiku ubiegłego roku, szybko podbiła serca i stała się hitową produkcją na miarę naszych czasów. Szablonowość, a jednocześnie prostota użytkowania i element uzależniający to czynniki, które mówią o tym, dlaczego to właśnie ten tytuł zrobił tyle zamieszania na rynku... ale od początku.

Wordle zaprojektowane zostało przez programistę Josha Wardle’a. Tytuł miał być słowną rozrywką, która pozwalałby chociaż przez chwilę zapomnieć o trudnych czasach związanych z pandemią. Sama gra dedykowana została partnerce twórcy, by umilić jej ciężki czas, który przeżywała w swoim życiu.

Nazwa gry to pokłosie połączenia angielskiego wyrazu "word" z nazwiskiem autora "Wardle". Zanim przejdziemy do opisu rozgrywki, dodajmy, iż gra stała się tak popularna, że zakusy do jej wykupienia wyraził popularny magazyn The New York Times. Rekordowa transakcja finansowa miała miejsce 10 lutego bieżącego roku, a w kuluarach mówi się o tym, że autor gry mógł zbić dzięki temu prawdziwą fortunę.

Wordle. Opis rozgrywki

Każdego dnia w grze losowane jest jedno kluczowe hasło do zgadnięcia, składające się z pięciu liter. Jedna rozgrywka ogranicza się maksymalnie do sześciu prób, które może każdego dnia podjąć gracz. Celem gry jest jak najszybsze zgadnięcie wyrazu kluczowego.

Z podpowiedziami przychodzą nam sami twórcy gry. Wklepując kolejne 5-literowe wyrazy, otrzymujemy pewne wskazówki, które pomagają nam i przybliżają nas do upragnionej odpowiedzi. Jeśli konkretna literka podświetli się na żółto - oznacza to, że występuje ona w słowie, lecz znajduje się w innym miejscu. Z kolei jeśli przy konkretnej literce mamy kolor zielony, to znak, że właśnie ta literka znajduje się we właściwym miejscu wyrazu. Gorzej, jeśli litera będzie szara - to oznaka, że ona nie występuje w wyrazie w ogóle.

Niekiedy słowa bywają łatwe i wtedy zgadnięcie nie powinno stanowić problemu. Zdarza się jednak, że wylosowane wyrazy są trudniejsze, wówczas gracz stanie przed nie lada wyzwaniem opartym na główkowaniu.

Literalnie polskim odpowiednikiem Wordle

Wordle to oryginalna gra posiadająca tylko i wyłącznie język angielski. Generowane każdego dnia słowa kluczowe są więc właśnie w tym języku. W związku z fenomenem Wordle, w Internecie zaroiło się od wszelkiej maści alternatyw, czyli gier o tej samej mechanice, lecz ze zmienionym docelowym językiem.

Polskie Wordle występuje więc jako Literalnie i tutaj słowną zabawę możemy doświadczać w naszym rodzimym języku. To, co istotne i warto jeszcze podkreślić - nasza codzienna rozgrywka będzie dokumentowana w formie krótkich statystyk, mówiących o liczbie wygranych gier sumarycznie, czy trwającej passie zwycięstw.

Bombowo - rywalizacyjna gra słowna

Bombowo to gra, która w dużej mierze opiera się na rywalizacji słownej. Mamy tutaj do czynienia z konfrontacją między innymi użytkownikami. Rozgrywka bazuje na czasie rzeczywistym. Liczy się przede wszystkim szybkość wymyślania słów, w dużej mierze pośpiech, nierzadko również refleks, a także umiejętność dosyć sprawnego pisania na klawiaturze.

Oczywiście dobrze gratyfikowana będzie również kreatywność i bogactwo zasobności w słowa przez danego użytkownika. Bombowo powstało od tych samych twórców co Literalnie i działa na tej samej platformie.

Do rozgrywki przystąpić może początkowo od dwóch do nawet kilkunastu graczy. Każdy z graczy ma dwa życie. Jeśli je straci - odpada i nie bierze już udziału w grze. Inni uczestnicy rundy dogrywają się aż do wyłonienia zwycięzcy.

Gra losuje każdemu graczowi inny zespół liter. W gestii uczestnika leży to, czy poradzi sobie z zadaniem i przetrwa, czy jednak straci jedno z żyć. Automat w czasie rzeczywistym wskazuje, do kogo należy teraz runda, a oprócz tego podaje zestawienie liter np.: "LI", "KO", "PS", "AK", "TN", "OS" itd.

W tym momencie gracz musi stworzyć taki wyraz, by dany zespół liter w nim się zawierał. W przypadku "AK" może to być, chociażby: "AKACJA", "AKORDEON" czy "AKRONIM". Oczywiście wyrazy nie muszą zaczynać się od wylosowanej końcówki liter. Bazując na poprzednim przykładzie - "AK" równie dobrze może być w środku, jak i na końcu wyrazu - np. "DRAKA" czy "WRAK".

Tura gracza informowana jest przez charakterystyczny dźwięk tykającej bomby. Jeśli w kilka sekund uczestnik nie wpisze właściwego słowa - równoznaczne jest to z utratą życia (w przypadku straty drugiego życia - gracz odpada z rozgrywki). Tury przydzielane są naprzemiennie.

Gra momentami potrafi wkroczyć na naprawdę duże obroty. W takiej chwili należy znaleźć odpowiedź na kilkanaście nawet zagadek w ciągu jednej minuty. Pamiętajcie - zwycięzca jest tylko jeden!

Literaki - gra słowna niczym kultowe Scrabble

Na platformie do grania w gry karciane i planszowe, czyli popularnym Kurniku mamy dostęp do niezwykle ciekawej gry słownej - "Literaki". Sama gra nie bazuje na licencji Scrabble, ale jest do niej łudząco wręcz podobna. Literaki opierają się na podobnej mechanice - z losowo przydzielanych literek musimy układać odpowiednie, pasujące wyrazy.

Każdy wyraz punktowany jest w zależności od pul, na których uda nam się postawić rzeczone kostki (płytki o różnych kolorach punktuje się inaczej). Gra oferuje również premie literowe, jeśli nasz wyraz w jakiejś części pokryje się z polami na planszy o mnożnikach x2 bądź x3.

Oczywiście w przypadku nieco pechowego losowania, możemy poprzez oddanie jednej tury wymienić wybrane kafelki z literami z ogólnej puli dostępnej dla każdego gracza. Literaki opierają się na internetowym słowniku SJP, więc wszystkie dozwolone wyrazy, które można umieścić na planszy, znajdziemy właśnie na tej stronie.

Zasady gry nie są bardzo skomplikowane, ale samo wejście na poziom mistrzowski może już wymagać wielu dni i miesięcy praktyki, zwłaszcza że na kurnikowych Scrabble’ach przesiaduje duża rzesza prawdziwych weteranów i miłośników układania wyrazów!

Kiedy jednak już opanujemy tajniki gry w stopniu zadowalającym i wyzwolimy z siebie duże pokłady kreatywności, to możemy zapisać się na turnieje społeczności organizowane przez innych graczy.

Literaki to bardzo popularna w Polsce gra, a w samym serwisie Kurnik.pl cieszy się dużym uznaniem i po karcianym Tysiącu i planszowych Szachach jest najbardziej rozchwytywanym tytułem, co potwierdza liczba grających każdego dnia i każdego tygodnia.

Tajniacy - kultowa planszowa gra słowna przeniesiona do Internetu

W 2015 roku na rynku ukazała się ciekawa gra słowna o nazwie Tajniacy (oryginalnie "Codenames"). Dzieło powstało z inicjatywy czeskiego projektanta gier planszowych Vlaada Chvatila, który w tamtym czasie na swoim koncie miał już kilka znamienitych i dobrze ocenianych produkcji.

Tajniacy po swojej premierze niemal natychmiastowo podbili serca planszowych graczy. To zasługa dużej innowacyjności i sporej świeżości, jaka wniesiona została za sprawą właśnie tego tytułu. Propozycja świetnie sprawdzi się podczas imprezy, ale dzięki jej debiutowi na odpowiedniej platformie, zagrywać można się również z internetowymi znajomymi.

W Tajniakach gracze dzielą się na dwie drużyny, a każda z nich ma za zadanie odgadnąć konkretne kryptonimy. Wszystko działa na zasadzie współpracy zespołów. Podpowiedzi nie mogą być jednak oczywiste. W grze mamy do czynienia z naprawdę dużą dawką emocji, a opanowanie zasad umieszczonych w instrukcji nie powinno stanowić problemu dla nikogo.

Tajniacy tak ochoczo i ciepło przyjęli się w gronie miłośników słownych gier, że w kolejnych latach od oryginalnej premiery powstało jeszcze kilka innych tematycznych produkcji związanych z tą grą m.in.: Tajniacy: Obrazki, Tajniacy: Duet, czy Tajniacy: Disney.

Kompletna instrukcja do gry wraz z opisami rozgrywki dostępna jest pod tym adresem.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wordle
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy