Najlepsze gry planszowe dla singla, dla pary i dla rodziny

Gry planszowe mogą być świetnym sposobem na spędzanie czasu w domu dla całej rodziny. Szczególnie przydatne mogą okazać się teraz podczas zamknięcia z powodu pandemiii /123RF/PICSEL

​Epidemia COVID-19 większość z nas zamknęła w domach. W tej sytuacji każdy szuka sposobów na zabicie czasu - i dla siebie, i dla bliskich. Oczywiście z pomocą przychodzą producenci gier wideo, ale przecież nie można spędzać całego czasu wolnego przed komputerem lub konsolą (prawda?).

Dlatego i my zaczęliśmy się rozglądać za alternatywami. Nasze myśli bardzo szybko - i całkiem słusznie - podążyły w stronę gier planszowych. Pamiętamy, ile czasu potrafiliśmy przy nich spędzać lata temu, kiedy rozrywka komputerowo-konsolowa nie była jeszcze tak popularna, jak obecnie. Ale ich magia przez cały ten czas nie wyparowała!

Planszówki wciąż potrafią wciągnąć na dobre i zapewnić doskonałą zabawę. Co ważne, można je dopasować i do zainteresowań, i do poziomu zaawansowania, i do liczebności zainteresowanych. Można kupić grę, w którą pogracie całą rodziną, ale równie dobrze możecie wybrać taką, przy której będziecie się mogli bawić sami. Zebraliśmy dziewięć propozycji podzielonych na trzy kategorie: dla singla, dla pary oraz dla rodziny. Jesteśmy pewni, że znajdziecie wśród nich przynajmniej jeden tytuł dla siebie!

Reklama

Gry dla singla

Terraformacja Marsa

Obejmij kontrolę nad korporacjami, które podjęły się zadania przygotowania planety Mars do kolonizacji przez ludzi. Zanim homo sapiens postawią swoją stopę na Czerwonej Planecie, będziesz musiał podnieść średnią temperaturę oraz poziom tlenu (poprzez zalesianie powierzchni), a także zadbać o powstanie dostatecznej liczby oceanów.

W tym celu będziesz wdrażał rozmaite projekty, wydając na to pozyskiwane w każdej turze surowce (im więcej ich zdobywasz, tym szybciej przebiega terraformacja). Gra posiada specjalne zasady zabawy dla samotnego gracza, dzięki którym potrafi być niemal takim samym wyzwaniem, jak w wydaniu wieloosobowym.

  • Liczba graczy: 1-5
  • Wiek: od 12 lat
  • Czas gry: 90-120 minut

K2

Autor tej gry - Adam Kałuża - za tematykę obrał himalaizm, ale śmiało mogą się nią zainteresować osoby, które w życiu nie wspięły się nawet na Gubałówkę, a śnieg lubią głównie na zdjęciach. Gracz kieruje w niej parą himalaistów, mając 18 dni na zdobycie tytułowego szczytu.

Jest to zadanie trudne nie tylko ze względu na ograniczony czas, ale także na aklimatyzację, która nie może spaść poniżej określonego poziomu - jeśli do tego dojdzie, himalaista nie przeżyje i stracisz wszystkie zdobyte przez niego punkty. Czym wyżej uda ci się dotrzeć, tym lepszy wynik uzyskasz.

  • Liczba graczy: 1-5
  • Wiek: od 8 lat
  • Czas gry: 30-60 minut

Robinson Crusoe

Prawdopodobnie najbardziej złożona gra z całej trójki. Pozycja, która powinna rozpalić wyobraźnię każdego miłośnika dalekich podróży oraz zamorskich przygód. Twoim celem jest przetrwanie na samotnej wyspie. W tym celu musisz zbudować szałas, wytworzyć broń czy chronić się przed złą pogodą.

Autor Robinsona Crusoe - Ignacy Trzewiczek - przygotował dla nas moc atrakcji, takich jak poszukiwanie skarbów, ratowanie damy w niezbezpieczeństwie czy odprawianie egzorcyzmów. Warto wyróżnić także przepiękną planszę oraz karty reprezentujące przygody, wydarzenia, tajemnice oraz przedmioty.

  • Liczba graczy: 1-4
  • Wiek: od 10 lat
  • Czas gry: 75-120 minut

Przejdź na następne strony, by poznać najciekawsze i najpopularniejsze gry dedykowane parom i grze w szerszym gronie.

Gra dla pary

7 Cudów Świata: Pojedynek

To wciągająca po uszy odmiana gry 7 Cudów Świata, przeznaczona stricte do rozgrywki dwuosobowej. Częściowo opiera się na zasadach znanych z pierwotnej wersji, a częściowo wprowadza nowe, dostosowane do zabawy dla dwóch graczy, w tym zupełnie nowe wyzwania.

Podobnie jak w oryginale, stajemy w niej na czele jednej z cywilizacji, starając się o dominację nad wrogiem. Zwycięstwo możemy osiągnąć, podążając jedną z trzech dróg: militarną, naukową albo cywilną. 7 Cudów Świata: Pojedynek odznacza się krótkim czasem rozgrywki, przeważnie nieprzekraczającym 30 minut.

  • Liczba graczy: 2
  • Wiek: od 10 lat
  • Czas gry: 30 minut

Jaipur

Wielokrotnie nagradzana karciana gra handlowa, w której przenosisz się do stolicy Radżastanu i wcielasz w jednego z dwóch najprężniej działających w tym mieście handlarzy. W końcu któryś z nich musi zostać uznany za tego najlepszego i dostąpić zaszczytu zostania ministrem handlu Maharadży.

Aby dowieść, że zasługujesz na to ty, a nie twój konkurent, musisz wykazać się żyłką do handlu - kupując, sprzedając i wymieniając towary w taki sposób, by zarobić jak najwięcej. Jaipur posiada bardzo proste zasady, które można opanować w ciągu 15-20 minut, a pojedyncza rozgrywka nie powinna przekroczyć pół godziny.

  • Liczba graczy: 2
  • Wiek: od 12 lat
  • Czas gry: 30 minut

Tajniacy Duet

W przeciwieństwie do dwóch powyższych pozycji, Tajniacy Duet to gra kooperacyjna, w której gracze wcielają się w agentów. Obaj muszą nawiązać kontakt z kolegami po fachu, omijając przy tym płatnych zabójców. Gracze muszą odgadnąć wszystkie słowa, nie przekraczając wyznaczonego czasu.

Oboje naprowadzają się wzajemnie, udzielając jednowyrazowych wskazówek. Zasady zabawy są bardzo proste do zrozumienia, a rozgrywka obfituje w emocje i humorystyczne sytuacje. Pojedyncza rozgrywka trwa około 15 minut.

  • Liczba graczy: 2
  • Wiek: od 14 lat
  • Czas gry: 15 minut

Jeżeli preferujesz grę wieloosobową, koniecznie przejdź na następną stronę, by poznać najciekawsze gry planszowe dla rodzin.

Gry dla rodziny

Wsiąść do Pociągu

Cała seria gier, która zdobyła popularność na wielu długościach i szerokościach geograficznych. Zawdzięcza to dobremu wykonaniu, ale przede wszystkim prostym zasadom oraz emocjonującej rozgrywce o wielu możliwych scenariuszach.

Każda sesja z Wsiąść do Pociągu jest inna niż poprzednie, a jeśli dana plansza i klimat wam się znudzą, możecie sięgnąć po któryś z dodatków albo po kolejną większe wydanie. Są wśród nich dostępne m.in. Polska, Stany Zjednoczone, Afryka, Francja czy Dziki Zachód. To świetna zabawa, ale i okazja do tego, by nauczyć dzieci geografii.

  • Liczba graczy: 2-5
  • Wiek: od 8 lat
  • Czas gry: 60-90 minut

Boso przez Świat

Gra opracowana przy współpracy Agnieszki Rajczak-Kucińskiej oraz Wojciecha Cejrowskiego, znanego m.in. z podróżniczego programu telewizyjnego o takim samym tytule. Podobnie jak Wsiąść do Pociągu, to emocjonująca gra, która pozwala nie tylko (bardzo) przyjemnie spędzić czas, ale także dowiedzieć się więcej o świecie.

Podczas zabawy w Boso przez Świat musisz jak najszybciej pokonać trasę wylosowaną na samym początku. Oczywiście twoi rywale będą robić wszystko, co w ich mocy, aby zrobić to przed tobą. Co ciekawe, na planszy przedstawiającej świat nie poruszamy się pionkiem - zamiast nich autorzy zdecydowali się umieścić w pudełku zmazywalne pisaki.

  • Liczba graczy: 2-4
  • Wiek: od 10 lat
  • Czas gry: 60-90 minut

Dixit

Od lat wymieniana wśród najbardziej emocjonujących i najbardziej wciągających planszówek. Jest na tyle prosta, że może w nią grać praktycznie każdy, niezależnie od wieku i stopnia zaawansowania. Gracze wcielają się w role bajarzy, którzy muszą wymyślać skojarzenia i dopasowywać karty do haseł.

Jeśli chcemy zwyciężyć, musimy nie tylko nieustannie główkować, ale też opanować sztukę wprowadzania rywali w błąd. Zabawa w Dixit to wyśmienita okazja do tego, by pozwolić naszej wyobraźni rozwinąć skrzydła. Pojedyncza rozgrywka trwa około pół godziny.

  • Liczba graczy: 3-6
  • Wiek: od 8 lat
  • Czas gry: 30 minut
INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy