Najlepiej sprzedające się gry 2013 roku

Każdego roku miliony fanów elektronicznej rozrywki z całego świata z niecierpliwością wyczekują premier swoich wymarzonych gier.

Robią zamówienia przedpremierowe, uczestniczą w specjalnych nocnych debiutach rynkowych czy wreszcie odwiedzają mniejsze lub większe obiekty handlowe, gdzie dokonują właściwych zakupów, powiększając tym samym swoje dotychczasowe kolekcje.

Przemysł gier jest bardzo dynamiczny. Prężnemu rozwojowi towarzyszy rozszerzająca się oferta propozycji, które co roku zapełniają półki sklepowe, gwarantując jednocześnie, że każdy gracz, niezależnie od swoich preferencji, zawsze powinien znaleźć coś dla siebie.

Producenci stają na głowie, żeby zaskoczyć potencjalnych klientów, ale sukces danego produktu nie zawsze można przewidzieć. Często uwarunkowany jest rozmaitymi czynnikami, w tym m.in. przywiązaniem graczy do danej serii czy zaufaniem w stosunku do danego studia deweloperskiego/wydawcy.

Jak było w tym roku? Które gry cieszyły się największą popularnością? Podsumowując chylący się ku końcówce 2013 rok, postanowiliśmy raz jeszcze rzucić okien wstecz i przyglądnąć się branży gier pod kątem najlepiej sprzedających się tytułów.

Assassin's Creed IV: Black Flag (Ubisoft) - to jedna z najbardziej oczekiwanych gier tego roku, a jednocześnie uznana przez wielu fanów i recenzentów za najlepszą odsłonę serii. Pomimo późnego debiutu (koniec października 2013 roku), całkiem nieźle sobie poczyna na rynku. Głównemu bohaterowi gry, Edwardowi Kenway'owi wystarczył niecały kwartał by zachęcić do wspólnych przygód pod piracką banderą ponad 5 milionów graczy. W ten właśnie sposób zapewnił sobie solidne miejsce na liście bestsellerów 2013 roku.

Battlefield 4 (Electronic Arts) - nikogo chyba nie zaskoczył fakt, że flagowy przedstawiciel gatunku gier FPS od Electronic Arts znalazł się wśród "najlepszych" w 2013 roku pod względem sprzedaży. W zasadzie to główna konkurencja dla marki Call of Duty, która co roku stara się możliwie najbardziej ograniczyć wpływy ze zbytu produktów rywala.

Dzięki wprowadzeniu poważnych zmian oraz edycjom na platformy nowej generacji (PS4 i Xbox One) tegoroczna część ma większe, niż do tej pory, szanse na sukces i zbliżenie się do wyników generowanych przez serię Activision. Na razie jednak musi zadowolić się sprzedażową na poziomie niecałych 6 milionów sztuk. Być może nowy rok przyniesie ze sobą lepsze wiadomości, które zaowocują wzrostami słupków sprzedażowych.

Pokemon X/Y (Nintendo) - gry z serii Pokemon zawsze cieszyły się dobrymi wynikami sprzedażowymi. Niezależnie od tego, na jakiej platformie ukazywały się produkcje tej marki, oraz do jakiej grupy docelowej adresowane były, zawsze znikały z półek sklepowych, rozchodząc się wśród konsumentów w ogromnych ilościach.

Najnowsza odsłona nie odbiega w tym temacie od pozostałych części. Pokemon X/Y tylko w ciągu pierwszych czterech tygodni od momentu premiery sprzedał się łącznie w ilości 6 milionów egzemplarzy. To jednak nie koniec, bo aktualnie licznik zatrzymał się na poziomie ponad 8 mln, gwarantując produkcji spokojną lokatę wśród najlepiej sprzedających się gier 2013 roku.

FIFA 14 (Electronic Arts) - pomimo tego, że nasza drużyna narodowa w piłce nożnej swoją dotychczasową kondycją raczej nie dostarcza zbyt wiele emocji, za każdym razem niszcząc wręcz naiwnie pokładance w niej nadzieje, to dyscyplina ta traktowana jest przez nas z ogromnym szacunkiem.

Zresztą nie jesteśmy w tym odosobnieni - na całym świecie futbol to sport uznawany za kultowy. Potrafi łączyć, jak i dzielić, ale najważniejsze, że daje mnóstwo radości. Rzesze fanów na całym świecie nie mogą się mylić, a ustanowiony przez nich wynik - prawie 9,5 mln sprzedanych egzemplarzy - daje tegorocznej odsłonie jednego z najlepszych symulatorów piłki nożnej od EA pewne miejsce na liście najchętniej kupowanych gier 2013 roku.

Call of Duty: Ghosts (Activision) - spójrzmy prawdziwe w oczy - osiągnięty przez najnowszą odsłonę serii Call of Duty wynik był przecież do przewidzenia. W sieci krążą rozmaite opinie nt. tej marki. Dla przykładu jeden z autorów twierdzi, że dopóki gra będzie miała w tytule nazwę "Call of Duty", to niezależnie od tego, co będzie sobą reprezentować, i tak sprzeda się w milionach egzemplarzy.

Cóż, niezależnie od tego, co by nie mówić na temat COD-a, to przyznać trzeba, że jest to najbardziej dochodowa marka w historii. Tegoroczna część, tylko w pierwszym tygodniu od momentu wprowadzenia na rynek, znalazła 6,5 mln nabywców, by do dzisiejszego dnia zebrać łącznie ponad 15 mln sprzedanych egzemplarzy.

Grand Theft Auto V (Rockstar Games) - zestawienie zamyka długo oczekiwana przez miłośników serii piąta odsłona kultowej marki Grand Theft Auto V. Najnowsza część dostarczyła graczom mnóstwo frajdy, a producentom powodów do radości. Dosłownie każdy dolar zainwestowany przez Rockstar w tworzenie tej gry zwrócił się w ciągu kilkunastu dni... i to nawiązką!

Dzięki astronomicznemu wynikowi sprzedaży - przypomnijmy, do tej pory pozycja ta rozeszła się w nakładzie ponad 25 milionów egzemplarzy - GTA V stało się najchętniej kupowaną grą w historii branży! Warto przy tym odnotować, że zainteresowanie tą produkcją ciągle rośnie, a wraz z nim słupki sprzedażowe. Co ciekawe tytuł ten ukazał się wyłącznie na platformy PS3 i Xbox 360. Biorąc pod uwagę aktualną tendencję sprzedażową oraz możliwość wydania edycji na pozostałe systemy, np. PC, to istnieje ogromne prawdopodobieństwo na podniesienie poprzeczki jeszcze wyżej.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje