Muzyka z gier dostępna z poziomu PlayStation 3
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom graczy, którzy dostrzegają w grach coś więcej niż tylko piksele i poligony, Sony zaproponowało ostatnio ciekawą inicjatywę. Mowa tu o wzbogaceniu dotychczasowej usługi Music Unlimited w kanał z muzyką z gier.
Sony ogłosiło, że skierowana do audiofilów, oferta muzycznej usługi Music Unlimited, która dostępna jest m.in. z poziomu konsoli PlayStation 3, uzupełniona zostanie o ścieżki dźwiękowe z gier wideo. Posunięcie to, przynajmniej po części, ma na celu zaprezentowanie wszystkim, że Sony zdaję sobie sprawę z oczekiwań swoich użytkowników i robi wszystko by je spełniać. Game Music Channel, bo tak wstępnie nazywać ma się wyżej wymieniony kanał, podobno jest swoistą odpowiedzią Sony na prośby ze strony dotychczasowych subskrybentów. Transmitowana strumieniową drogą usługa muzyczna prawdopodobnie wzbogacona zostanie niedługo także o inne dodatkowe kanały "Old School Hip-Hop" oraz "New Wave".
Wracając jednak do tego, co interesuje nas najbardziej, czyli kanału dedykowanego graczom, Sony podało kilka przykładowych OST'ów, które na pewno będziemy mogli znaleźć i odsłuchać w ich serwisie. Będą to m.in. Assassin's Creed, Silent Hill, Prince of Persia, Final Fantasy, czy Castlevania: Symphony of the Night. Nie jesteśmy w stu procentach przekonani, ale zgadujemy, że w usłudze na próżno będzie można szukać soundtracków z gier, które do tej pory ukazały się na platformach Nintendo czy Microsoftu. W związku z tym lepiej nie nastawiać się na to, że przy okazji będziemy mogli posłuchać epickiej muzyki z Halo 3 lub klasycznych ścieżek dźwiękowych z serii Mario czy Zelda. Nic jednak straconego, bo wszystkie inne OST'y bez problemu znajdziemy w usługach oferowanych przez innych dostawców, jak choćby oficjalnie udostępnionej ostatnio w Polsce Spotify.
Różnica polega na tym, że jeśli nie przeszkadzają nam reklamy, to ze Spotify z powodzeniem możemy korzystać za darmo, podczas gdy usługa Sony Music Unlimited, niezależnie od tego, jak często z niej korzystamy i z ilu kanałów, wymaga wykupienia miesięcznej subskrypcji. Aktualnie istnieje możliwość sprawdzenia 30-sekundowych fragmentów poszczególnych utworów bez zakładania konta. Można też wziąć udział w bezpłatnym, 60-dniowym okresie próbnym, ale jeśli chcemy korzystać z niej regularnie, to musimy liczyć się z wykupieniem abonamentu, który wynosi co najmniej 4,99 dolarów miesięcznie.
Niestety podana przed momentem kwota upoważnia do słuchania, zebranej w bazie Sony, muzyki na komputerze lub konsoli PlayStation 3. Jeżeli to nam nie wystarcza i chcielibyśmy korzystać z serwisu Sony w bardziej mobilnych okolicznościach (dostępne m.in. na konsolach PlayStation Vita, PlayStation Portable, smartfonach, itp.), to do ostatecznej ceny doliczyć należy jeszcze 5 dolarów (w sumie 9,99 dolarów). Zainteresowani, których nie przestraszyły wyżej wymienione ceny abonamentów muszą jednak uzbroić się w cierpliwość, bowiem usługa Sony na razie nie jest dostępna w naszym kraju.