Minecraft: Wysadził budynek w grze - trafił do prawdziwego więzienia

​Rosyjski sąd skazał nastolatka na wieloletnie więzienie za terroryzm. Przyczyną okazało się zbudowanie i próba zniszczenia budynku rosyjskiego Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Federacji Rosyjskiej w grze Minecraft.

Według AFP trzech syberyjskich nastolatków zostało skazanych za terroryzm w Rosji, a konkretnie za spisek mający na celu wysadzenie w powietrze odtworzonej w Minecraft moskiewskiej siedziby Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Nastolatkowie zostali aresztowani w 2020 roku. Mieli wtedy po 14 lat. Przyczyną były podejrzenia o "udział w szkoleniu w celu prowadzenia działalności terrorystycznej".

W Minecraft odtworzone zostało już niemal wszystko od Statuy Wolności, po Śródziemie z uniwersum Władcy Pierścieni. Rosyjskim władzom nie spodobało się jednak to, że trzech 14-latków odtworzyło budynek rosyjskiej służby bezpieczeństwa. Efektem zabawy był fakt, iż jeden z chłopców trafił na 5 lat do kolonii karnej, a dwóch otrzymało wyrok w zawieszeniu za przyznanie się do winy.

Reklama

Szkolenie terrorystyczne w Minecraft...

Po aresztowaniu FSB przeszukała telefony nastolatków i odkryła materiał filmowy, na którym zgodnie z doniesieniami robili materiały pirotechniczne i koktajle Mołotowa, a także planowali wysadzenie w powietrze wirtualnego budynku FSB na Łubiance. Rosyjskie służby utrzymują, że budynek był bardzo wiernie odtworzony. Nieco trudno w to uwierzyć, biorąc pod uwagę blokowy styl wizualny gry.

Dwóch nastolatków, którzy przyznali się do winy, umieszczono w areszcie domowym, podczas gdy trzeci, Nikita Uwarov, nie przyznał się do winy i twierdzi, że został poddany psychicznemu i fizycznemu przymusowi w celu wymuszenia zeznań.

Rosyjscy obrońcy praw człowieka twierdzą, że Uwarov jest wykorzystywany jako przykład do siania strachu wśród młodych Rosjan, którzy mogą być krytyczni wobec obecnego rządu. Biorąc pod uwagę fakt, że nastolatkowie mieli zaledwie 14 lat w momencie ich aresztowania i niewielkie możliwości odtwórcze w samej grze, pięcioletni wyrok może wydawać się szczególnie surowym.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Minecraft
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy