Reklama

Minecraft: Pobrałeś piracką wersję gry? Twoje dane są zagrożone

​Jeżeli waszą ulubioną przeglądarką jest FireFox, to na jakiś czas musicie zmienić swoje przyzwyczajenia.

Powód? Możecie stracić pieniądze! I to niezależnie od systemu operacyjnego czy posiadanych antywirusów! Analitycy CERT odkryli bowiem instalujące się w Firefoksie rozszerzenie, które podmienia numer konta podawanego przy wykonywaniu przelewu bankowego.

I to nie tych z Nigerii, a Polski. Co nie mniej groźne, póki co nie jest ono wykrywane przez powszechnie stosowane antywirusy, a do tego może zostać zainstalowane automatyczne. Wystarczy uruchomić specjalnie spreparowany plik.

Czego się obawiać? Według CERT dodatek podmieniający numer konta może się ukrywać gdziekolwiek, np. w Winampie, Corel PaintShopie, PowerIso, sterownikach albo zcrackowanej wersji gry Minecraft.

Reklama

Jak żyć? Najprościej pobierać aplikację z oficjalnych/legalnych źródeł i na jakiś czas zrezygnować z Firefoksa, bo dodatek ten działa tylko z tą przeglądarką. Opera, Chrome, Internet Explorer czy Edge są póki co bezpieczne. Jeśli zmiana przeglądarki nie wchodzi to w grę, sprawdzaj przynajmniej dokładnie numery kont przesyłane SMS-em przy zatwierdzaniu transakcji. To jedyny sposób, bo w zainfekowanym Firefoksie ani przez chwilę nie pojawi się prawdziwy numer konta.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy