Masakra w Parkland: Gry winne tragedii?

Matt Bevin - gubernator Kentucky /AFP

Tak przynajmniej twierdzi gubernator Kentucky, który śmiało wypowiedział się o produktach elektronicznej rozrywki: "To śmieci, to ta sama sytuacja, co z pornografią".

Stany wciąż podnoszą się po wydarzeniach sprzed kilku dni. W walentynki dziewiętnastolatek Nikolas Cruz pojawił się w liceum w Parkland (Floryda), gdzie zastrzelił 17 osób i zranił kolejnych kilkanaście.

Wiadomo, że był znany policji, która wcześniej interweniowała w jego sprawie 39 razy.

Przedstawiciele FBI, które otrzymywało sygnały, iż młodzieniec planuje atak, przyznali później, że zignorowało doniesienia na temat Cruza, w związku z czym prokurator generalny USA, Jeff Sessions, zlecił poddanie instytucji kontroli.

Reklama

Na nowo rozgorzała też debata o dostępie do broni (Cruz nabył ją legalnie).

Według Matta Bevina, republikańskiego gubernatora stanu Kentucky, winna wcale nie jest opieszałość służb czy liberalne prawo.

Gubernator wezwał producentów oprogramowania do wzięcia odpowiedzialności za swoją pracę. By jednak być uczciwym - dostało się również autorom piosenek, programów telewizyjnych i filmowcom.

Polityk kategorycznie zaprzeczył, jakoby swobodny dostęp do broni miał coś wspólnego z masakrą. Zrobił to w stylu cokolwiek specyficznym, przypominając w rozmowie, że gdy był młody, dzieciaki z liceum w New England przynosiły do szkoły m.in. strzelby i karabiny, by pokazać je kolegom i koleżankom.

Gubernator wezwał również do zainicjowania debaty na temat brutalnych mediów. Zrobił to, znów nawiązując do swojej młodości:

Dodał, że Amerykanie posiadają mniej broni niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Minął się zresztą z prawdą. W 2012, jeszcze za administracji Obamy, pod patronatem Kongresu przeprowadzono badanie, z którego wynika, że liczba sztuk broni na mieszkańca zwiększyła się w ostatnich latach dwukrotnie.

Nie jest to pierwsza z kontrowersyjnych wypowiedzi polityka. W 2014 zasłynął on stwierdzeniem (wygłoszonym w The Janet Mefferd Show), że dopuszczenie do małżeństw osób tej samej płci doprowadzi do sytuacji, w której rodzice będą wchodzić w związki z własnymi dziećmi.

Podczas ubiegłorocznej strzelaniny w Las Vegas, gdy w czasie festiwalu muzyki country zamachowiec zabił 59 osób, a 546 zostało rannych (to największa masakra w historii USA), Bevin zaćwierkał zaś na Twitterze:

CD Action
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy