Reklama

Quizeirro Sprawdź swoją wiedzę i zmierz się z innymi. Google Play

Mało znany klon GTA 2 jedną z najpopularniejszych gier na Steamie

​Oto opowieść o tym, jak mało znany klon GTA 2 został na krótko dziesiątą najpopularniejszą grą wszech czasów na Steamie, zaraz za Payday 2 oraz For Honor. To także krótka opowieść o potędze serwisów społecznościowych oraz... zautomatyzowanych botów, które wprost kochają karty.

Niejaki Ben, jedyny członek Nik Nak Studios, pochwalił się wczoraj w serwisie Reddit swoją produkcją - Geneshift. Jak napisał, po dziewięciu latach prac był gotowy podzielić się produkcją z innymi graczami, ponieważ właśnie dodał do niej tryb Battle Royale, a BR - jak wiadomo - kochają wszyscy.W planach było rozdawania gry za darmo. Najpierw trzeba było uzgodnić akcję z Valve, które niechętnie zgadza się na takie inicjatywy w przypadku tak mało znanych produkcji - to właśnie ta firma musi przecież obsłużyć serwery. W końcu jednak właściciel Steama zgodził się na gratisy.Warto pamiętać, że gra nie jest nowa - debiutowała w maju 2017 roku. Kluczowa była jednak aktualizacja wprowadzająca wspomniany tryb Battle Royle. Ben przyznaje, że przygotował tę opcję zabawy nieco w ramach żartu: pewnego dnia rzucił hasło "BR", które jednak bardzo spodobało się nielicznym - wtedy - fanom.

Reklama

Natychmiast po zaakceptowaniu planów przez Valve i po publikacji łatki deweloper podzielił się w serwisie Reddit plikiem GIF, który został bardzo ciepło przyjęty. Na tyle, że wpis promujący tytuł wylądował na głównej stronie Reddita, jednej z najpopularniejszych witryn w całym internecie.

Tylko to wystarczyło już do ogromnego wzrostu zainteresowania wśród graczy. Ale to nie wszystko! Geneshift nie jest standardowo dostępne za darmo, lecz kosztuje 10 dolarów i posiada - między innymi - zestaw Steamowych kart do odblokowania, jak tysiące innych gier w sklepie Valve.

Teraz gra była jednak dostępna za darmo ze względu na Battle Royale, a każda karta na Steamie warta jest kilka groszy, więc do akcji ruszyły także tysiące zautomatyzowanych botów. Te włączyły grę, by nic w niej nie robić i czekać po prostu na to, by odblokowały się karty.

Valve szybko zdało sobie sprawę z tego, co się święci. Geneshift nie było jednym "winnym", ponieważ to samo działa się ze strategią Sins of a Solar Empire, także rozdawaną za darmo. Dlatego też właściciele Steama odpowiedzieli i wyłączyli karty w obu tych grach, co sprawiło, że boty stały się bezużyteczne.

Nie dość szybko - wystarczyło bowiem czasu na zgromadzenie jednocześnie aż 213 tysięcy użytkowników, co stanowiło dziesiąty najlepszy wynik wszech czasów na Steamie. Obecnie rezultat nadal widnieje na oficjalnej stronie i nie jest jasne, czy Valve zamierza go usunąć.

Dowiedz się więcej na temat: Steam

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje