Lubelska policja zatrzymała osobę podejrzaną o nielegalną sprzedaż "cyfrowych wersji gier"

Czy działania polskiej policji wpłyną na proceder nielegalnego rozpowszechniania gier w wersjach cyfrowych? /123RF/PICSEL

​Wygląda na to, że podjęto kolejne próby walki z procederem nielegalnego sprzedawania kont z produkcjami konsolowymi na Allegro. W ubiegłym tygodniu policjanci z Lublina zatrzymali osobę podejrzaną o taki handel.

W opublikowanym komunikacie stróże prawa poinformowali, że schwytali 41-letniego mieszkańca powiatu tomaszowskiego. Mężczyzna podobno "rozpowszechniał cyfrowe wersje gier za pośrednictwem portalu aukcyjnego".

Policjanci nie podali dokładnych szczegółów procederu. Najprawdopodobniej jednak może chodzić o sprzedaż kont z tytułami za pośrednictwem Allegro. Nabywca otrzymuje jednorazowy dostęp do danego profilu, z którego może pobrać wybraną pozycję.

Osoby, które decydują się na zakup gier w podobny sposób, kusi przede wszystkim znacznie niższa od detalicznej cena. Jest to jednak nielegalne, a twórcy i wydawcy poszczególnych produkcji nie otrzymują żadnych zysków.

Reklama

Stróże prawa wyjaśnili, że w wyniku działalności podejrzanego - trwającej od kwietnia ubiegłego roku - "pokrzywdzona firma" poniosła straty przekraczające 150 tysięcy złotych. Nie ujawniono nazwy spółki, ale na opublikowanych zdjęciach można dostrzec PS4 Pro, pady DualShock 4 i pudełka z tytułami na platformę Sony.

Mieszkaniec powiatu tomaszowskiego usłyszał zarzut złamania ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Mężczyźnie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Podczas zatrzymania zabezpieczono też 40 tysięcy złotych na poczet przyszłych kar.

Warto zaznaczyć, że nie jest to pierwsza tego typu akcja przeprowadzona przez policjantów. W listopadzie 2015 roku schwytano dwie osoby, które również zajmowały się handlem kont z jednorazowym dostępem do wybranych gier konsolowych na platformę Sony. Wówczas szacunkowe straty wyniosły 200 tysięcy złotych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PlayStation 4
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy