Reklama

Legendarne Dwarf Fortress trafi na Steam - z grafiką!

​Legendarna w niektórych kręgach gra Dwarf Fortress, opowiadająca o trudach budowania kolonii krasnoludów w niegościnnym świecie i słynąca z przbogatej liczby przeróżnych systemów rozgrywki, ukaże się wkrótce na Steamie, skromne dwanaście lat po pierwszej publikacji w internecie.

Projekt Tarna i Zacha Adamsów zdobył sporą popularność pomimo faktu, że jest na dobrą sprawę grą tekstową - wszystkie elementy, postacie i przeciwnicy reprezentowani są przez przeróżne znaki z palety ASCII. Dla przykładu, nasze krasnale rozpoznajemy na ekranie jako symbol buzi - ☺.

Takie podejście sprawiało, że gra często odstraszała mniej zaawansowanych "wzrokowo" graczy. A szkoda, ponieważ Dwarf Fortress to produkcja doprawdy wyjątkowa, cechująca się wyjątkowo głęboką i bogatą symulacją wielu elementów podziemnego (choć niekoniecznie) życia krasnoludów.

Reklama

Wśród imponujących systemów, jakie przez lata ciągłego wspierania przygotowali bracia Adams można wymienić między innymi imponujący generator światów, którzy tworzy nie tylko geografię, ale także rozbudowaną przeszłość, historię, bohaterów, legendarne potwory i tak dalej.

Przez lata twórcy modyfikacji przygotowali wiele projektów, które usprawniają zabawę, w tym różne zestawy graficznych usprawnień. Podobnie będzie w oficjalnym wydaniu na Steamie, bazującym w kwestii grafiki na wcześniejszej pracy Michała "Mayday" Madeja i Patricka "Meph" Schroedera.

Jeśli oczywiście zechcemy wrócić do realiów ASCII, nic nie stanie na przeszkodzie. Wersja Steam nadal oferować będzie także szerokie wsparcie dla modyfikacji, co z całą pewnością pozwoli w jeszcze szerszym stopniu rozbudować i tak bardzo skomplikowaną już produkcję ekonomiczną.

W ostatnich latach Dwarf Fortress zostało szerzej dostrzeżone przez innych twórców, co obrodziło szeregiem klonów o podobnych założeniach bazowych. Te są proste: budujemy osiedle, lecz podopiecznymi nie sterujemy bezpośrednio, lecz za pomocą rozkazów i zleceń.

Timber and Stone, Stonehearth, Gnomoria, Towns, RimWorld, Spacebase DF-9, Prison Architect, to wszystko tytuły, których dzisiaj zapewne nie byłoby na rynku, gdyby nie sukces Dwarf Fortress. Wydanie produkcji na Steamie nie ma jeszcze oficjalnej daty premiery.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje