Korzyści gier planszowych. Tego typu rozrywka pomoże w walce z... demencją

Szkoccy naukowcy dowiedli, że gry planszowe pozytywnie wpływają na szereg aspektów zdrowotnych. Analogowa rozrywka może być szczególnie istotna w walce z demencją. Tego typu gry istotnie wpływają także na zwiększoną sprawność umysłową.

Gry planszowe istnieją z nami już od bardzo wielu lat. Każdy przecież zna takie pozycje jak: klasyczne szachy, warcaby, chińczyk czy stawiający na nieco bardziej ekonomiczny aspekt Monopoly, prawdziwy światowy bestseller, który cieszy się niesłabnącą popularnością, którego pełnoprawnych tematycznych wydań możemy liczyć w dziesiątkach, jeśli nie setkach.

Aktualnie tkwimy w okresie, kiedy to planszowa rozrywka przechodzi swój renesans i w pewnym sensie swoim fenomenem dorównuje nawet grom wideo wydawanym na komputery i konsole. Każdego roku na świecie powstają kolejne gry planszowe: imprezowe, strategiczne, ekonomiczne czy rodzinne - dedykowane zarówno starszym, jak i nieco młodszym odbiorcom. Asortyment jest tak szeroki, że jeśli wsiąkniecie w to hobby, to może być ciężko nie nadwyrężyć swojego domowego budżetu.

Reklama

Od wielu lat wiemy też, że gry analogowe niosą ze sobą ogrom bezcennych walorów. Prócz aspektów związanych z integracją w rodzinie, czy wśród bliskich i znajomych oraz sprzyjaniu klasycznemu "zabijaniu wolnego czasu", planszówki pozytywnie korelują z: polepszaniem zręczności, umiejętności logicznego myślenia i dedukcji, wpływając także na ćwiczenie i testowanie spostrzegawczości, pamięci, koncentracji i zdolności do podejmowania decyzji.

Gry planszowe hamują proces demencji. A to tylko jedna z zalet!

Badacze z Uniwersytetu w Edynburgu przeprowadzili konkretne badanie, które rzuca jeszcze więcej światła na pozytywne cechy gier planszowych. Na łamach "The Journals of Gerontology" możemy wyczytać o całym procesie badawczym. Próbom poddano ponad 1000 mieszkańców Szkocji urodzonych dokładnie w 1936 roku. Co jakiś czas w tej grupie przeprowadzano testy weryfikujące ich umiejętności poznawcze i tak aż do momentu, gdy obserwowani skończyli 79 lat.

Punktem odniesienia rzeczonego badania była aktywizacja tych ludzi w obszarze gier planszowych. Chciano bowiem sprawdzić korelację między planszową rozrywką, a zdolnościami umysłowymi. Okazuje się, że zatapianie się w tego typu grach wymiernie wpływało na zmniejszanie spowalniania sprawności.

Tym samym naukowcy ze Szkocji dowiedli, że częsta aktywność związana z grami planszowymi pozwala zahamować proces demencji. Zatapiając się dosyć regularnie przy analogowej rozrywce jesteśmy w stanie zniwelować postępujące ubytki w zakresie zdolności poznawczych.

Gry planszowe to z całą pewnością cała bardzo szeroka paleta walorów zarówno rozrywkowych, towarzyskich, jak również jak się okazuje - zdrowotnych. Nie pozostaje więc nic innego, jak wgłębić się w ten świat i czerpać z niego pełnymi garściami. Uważajcie tylko na upływający czas, bo planszowa rozrywka potrafi wciągnąć naprawdę na bardzo, bardzo długo!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: gry planszowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy