Kontrowersyjny horror Devotion wrócił do sprzedaży

​Po usunięciu ze sprzedaży na początku 2019 roku i krótkim powrocie na GOG, tajwański horror Devotion jest ponownie dostępny w sprzedaży. Tym razem już bez żadnych przeszkód wszyscy zainteresowani mogą kupić kopię bez zabezpieczeń DRM - w sklepie należącym do deweloperów.

Horror Devotion zniknął w 2019 roku ze Steama po tym, jak użytkownicy z Chin podnieśli ferwor na temat tego, że produkcja rzekomo nabija się z ich kraju oraz światłego lidera, Xi Jinpinga. Gra na krótko wróciła do sprzedaży rok później w sklepie GOG, ale bardzo szybko została znów usunięta.

Zaraz po premierze w lutym 2019 roku interesujący tajwański horror był bombardowany negatywnymi recenzjami na Steamie, pochodzącymi właśnie z Chin. Gracze (czy też rządowe boty) byli oburzeni, ponieważ ukryty żart zestawiał prezydenta - Xi Jinpinga - z Misiem Puchatkiem.

Reklama

Produkcja studia Red Candle Games do tego czasu radziła sobie całkiem dobrze, zbierając sporo pozytywnych opinii od graczy z całego świata. Wtem! Grający odkryli, że na jednej ze ścian znaleźć można plakat nawiązujący do mema, według którego Xi Jinping przypomina nieco Puchatka.

Przywiązani do komunistycznej doktryny fani z Chin nie mogli przejść obojętnie obok tak druzgocącej zniewagi wystosowanej pod adresem ukochanego przywódcy! Dość powiedzieć, że mem spowodował, iż wszystko, co związane z Puchatkiem zostało w Chinach zakazane już w 2017 roku.

Red Candle Games ze swojej strony równie błyskawicznie przyznało, że żart pojawił się w grze w wyniku pomyłki i został usunięty za pośrednictwem aktualizacji. Wydano też oficjalne oświadczenie z przeprosinami. Tajwan uważany jest przez Chiny za swoją prowincję. Jak widać, nie pomogło.

Na Tajwanie jakiś czas temu wydano fizyczną wersję kolekcjonerską, ale dopiero teraz zdecydowano się ponownie rozpocząć międzynarodową sprzedaż cyfrową. Żadne platformy nadal nie chcą tknąć tytułu, więc pozostaje właśnie rozprowadzanie na własnej stronie internetowej. Dobre i to.

Przekaż 1% na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Devotion
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy