Reklama

Kompozytor muzyki do Final Fantasy bierze urlop zdrowotny

​Legendarny kompozytor Nobuo Uematsu poinformował na swojej stronie internetowej, że w związku ze zmęczeniem i nagromadzeniem stresu zamierza przerwać prace i co najmniej do końca obecnego roku skupić się na powrocie do zdrowia.

W angielskiej wersji wpisu na oficjalnym blogu pominięto kluczowy fragment, lecz w japońskiej wersji widnieje wzmianka o tym, że muzyk od początku roku boryka się z bliżej nieokreślonymi schorzeniami i chorobami, które - jak się wydaje - w coraz większym stopniu przeszkadzają w pracy.

Uematsu najlepiej znany jest jako kompozytor muzyki do serii Final Fantasy, jako pracownik Square Enix. Określany niekiedy jako "Beethoven muzyki do gier", kompozytor dołączył do japońskiej korporacji - wtedy jeszcze pod nazwą Square - w 1985 roku, zaczynając od gry Cruise Chaser Blassty.

Reklama

Wkrótce później do współpracy zaprosił go Hironobu Sakaguchi, twórca Final Fantasy. Muzyk zaczął od mało znanych tytułów, pokroju Alpha i Genesis, by w 1987 roku zająć się także pierwszą odsłoną cyklu Final Fantasy, która miała być ostatnim dziełem Sakaguchiego w Square.

Tak się jednak nie stało. Seria niemal natychmiast zdobyła ogromną popularność, a Uematsu skomponował muzykę do ponad 30 produkcji, w tym do większości odsłon Final Fantasy. W 2004 roku zdecydował się odejść ze Square Enix i rozpoczął pracę na własny rachunek, zakładając studio produkcyjne Smile Please, a potem własną wytwórnię Dog Ear Records.

Odejście ze Square Enix nie przełożyło się na zmniejszenie obowiązków - wręcz przeciwnie. Kompozytor nadal intensywnie pracuje, w ostatnich latach między innymi nad Terra Battle 2 i Final Fantasy XV: Comrades, a obecnie także nad Defender's Quest II i Final Fantasy VII Remake.

"Od czasu założenia Dog Ear Records przebieram w możliwościach. Od komponowania nowych utworów do koncentrowania na całym świecie, moje dni nie należą do nudnych. W końcu dociera do mnie jednak związane z tym zmęczenie i coraz trudniej jest mi pracować w tym samym tempie. Po dokładnym rozważeniu wszystkich opcji zdecydowałem się udać na urlop i dać mojemu umysłowi oraz ciału czas na powrót do pełnej sprawności" - czytamy na oficjalnym blogu.

"Szczerze przepraszam za obciążenie, jakie decyzja ta wywoła wśród moich fanów i klientów. Mam nadzieję, że zrozumienie i wesprzecie mnie na tej ścieżce" - dodaje Uematsu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy