Reklama

Kolejne gry na PS4 ze znacznie skróconym czasem ładowania

​I po co komu super szybkie napędy SSD? Coraz więcej gier na PlayStation 4 otrzymuje łatki, które niekiedy w dość radykalny sposób skracają czasy ładowania w grach wideo wydanych na przestrzeni lat przez Sony. Ostatnio nowości dotarły do The Last of Us: Remastered, gdzie jest znacznie szybciej.

Jak pokazują porównawcze materiały wideo, pierwszy ekran doczytywania w tej produkcji skrócono z półtorej minuty do... niecałych 14 sekund. To jeszcze nie wszystko, ponieważ w horrorze Until Dawn ekrany ładowania... zniknęły całkowicie w wyniku niedawnej aktualizacji. Powtarzamy: mowa o PS4.

"Po cichu" w ostatnich tygodniach zaktualizowano także God of War z 2018 roku oraz God of War 3 Remastered, choć w tym przypadku nie potwierdzono, czy skróciły się czasy ładowania. Gracze spekulują, że wszystko to przygotowania do działania w kompatybilności wstecznej na PlayStation 5.

Reklama

Serwis Orbis Patches - dokumentujący aktualizacje gier - pokazuje, że zaktualizowano też Concrete Genie, inną grę wydawaną przez Sony. W notkach mowa najczęściej o "usunięciu błędów", lecz gracze przeczesujący pliki gier znajdują w nich całkiem nowe wzmianki właśnie o nowej konsoli.

Skąd jednak takie ogromne skrócenie czasów ładowania? Użytkownicy spekulują, że za poprawą stoi nowa technologia kompresji, przygotowana właśnie z myślą o PS5. To jednak dość śmiała teza, ponieważ same aktualizacje są dość małe, więc raczej nie są to szeroko zakrojone modyfikacje.

Tymczasem prędkość dostępu ma być jedną z cech wyróżniających PlayStation 5 - to po części tłumaczy, dlaczego Sony nie chce się chwalić tym faktem teraz, w przypadku PS4. Jeśli jednak takie korzyści widoczne są już na starszej konsoli, to czy nie można było wprowadzić ich... lata temu?

Jak wiemy, PS5 otrzyma szybki napęd NVMe. Jeśli jednak same zmiany w kodzie mogą przełożyć się na tak znaczące skrócenie czasów ładowania na PlayStation 4, to aż "strach" pomyśleć, jak szybko gry będą się ładowały, gdy dojdzie do tego właśnie dysk SSD z przepustowością na poziomie 5,5 GB/s.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje