Reklama

Klozeciak to gra edukacyjna o kanalizacji

​Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie stara się dotrzeć z wiedzą na temat kanalizacji i kwestii sanitarnych także do graczy. Efektem jest prosta gra wideo z sympatycznym Panem Klozeciakiem w roli głównej, dostępna bez żadnych opłat na stronie głównej przedsiębiorstwa.

"Od 2007 roku prowadzimy nasz autorski Program Edukacji Ekologicznej. W trakcie zajęć, dzieci i młodzież dowiadują się, na czym polegają skomplikowane procesy uzdatniania wody i oczyszczania ścieków. Ich przewodnikiem jest Pan Kropelek" - wyjaśniają przedstawiciele stołecznej firmy.

"Klozeciak, w przeciwieństwie do Pana Kropelka, uwielbia pływać w brudnej wodzie, przytulać się do wszystkiego, co czyste pozostawiając po sobie brudny ślad, a jego ulubioną zabawą jest aportowanie przepychaczki do sedesów" - czytamy dalej. Pan Klozeciak brzmi więc całkiem sympatycznie.

Reklama

Produkcja składa się z pięciu etapów, podczas których musimy wykazać się "czujnością, wiedzą i refleksem". Rozwiązujemy quizy, "gramy w gry" i zdobywamy punkty. "Gra pomoże zrozumieć, jak działa kanalizacja w Warszawie" i "jak ścieki zamieniają się w czystą wodę" - napisali twórcy.

Na pierwszym poziomie musimy na przykład odpowiedzieć na pytanie, czego do toalety wlewać nie wolno: gorących napojów, oleju po usmażonych frytkach, czy też wody z detergentami, po umyciu podłogi. Trudne! Podpowiadamy więc, że chodzi o olej, który okleja ściany rur i tworzy zatory.

Oczywiście, te dodatkowe detale i informacje pochodzą prosto od pana Klozeciaka, który po każdym pytaniu służy pomocą. Następnie w prostej mini-grze przez 90 sekund wyłapujemy rzeczy, które do sedesu trafić nie mogą, jak patyczki do uszu, resztki z obiadu, olej i chusteczki nawilżane.

Następnie poznajemy tajniki sieci kanalizacyjnej i oglądamy filmiki w KlozetTube, skąd poznajmy postać Sokratesa Starynkiewicza, który rozpoczął w Warszawie wiele ważnych projektów: nie tylko zbudował kanalizację, ale także pierwsze tramwaje oraz sieć telefoniczną.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje