Reklama

Jersey Jack Pinball - nowa fliperowa jakość

Przez dziesięć lat, do roku 2013, był na całym świecie tylko jeden producent flipperów: Stern Pinball. Jak wszyscy poprzedni producenci tych zręcznościowych maszyn do grania, działał w Chicago.

Cztery lata temu w New Jersey - stanie sąsiadującym ze stanem Nowy Jork, wyprodukowano flippera, który sprawił, że pojawiła się realna konkurencja pt. "Wizard of Oz". Oparto go na klasycznym filmie z 1939 r. będącego z kolei adaptacją kanonicznej opowieści. Na automacie widniało logo nowego producenta: Jersey Jack Pinball.

To co "WOZ-a" odróżniało zdecydowanie od innych flipperów, to zastosowanie w części pionowej maszyny dużego, kolorowego monitora HD, zamiast jednokolorowych wyświetlaczy rodem jeszcze z lat 90.

Kolejny (2016) pinball JJP również osadzono w klimacie fantastycznym oraz kina, ale znacznie nowszego, bo filmu "Hobbit". Trzeci, tegoroczny flipper Jacka nie został wsparty na żadnej licencji. Za to jego głównym autorem jest legendarny projektant maszyn tego rodzaju Pat Lawlor. To on jest współodpowiedzialny takie hity jak "The Addams Family", "Twilight Zone", bądź "Funhouse". Lawlor projektując "Dialed In!" nawiązał do swoich tytułów wykorzystujących w tematyce siły natury: "Earthshaker" i "Whirlwind". Ale od czasów tamtych pinballi minęło prawie 30 lat. Dość powiedzieć, że "Dialed In!" jest wyposażony w Bluetooth, który pozwala połączyć go ze smartfonem. Dzięki temu można za jego pomocą, a nie przycisków z boku automatu, kontrolować flipperowej odbijaki do kul, czyli tzw. łapki. Oto jak się on prezentuje:

Reklama

Zdecydowaną większością wspomnianych flipperów dysponuje klub Printimus Pinball w Bytomiu. W dniach 8-10.09 zaprasza on na zawody Printimus Pinball Cup 2017, będące równocześnie XIII Flipperowymi Mistrzostwami Polski (https://www.facebook.com/events/794252364084246/). W ich ramach obędą się dwa turnieje: główny i towarzyszący, ten drugi wyłącznie na automatach Jersey Jack Pinball. Na turniej przyjeżdża z USA sam Jack Guarnieri - szef firmy Jersey Jack Pinball! A wraz z nim jego najnowsza maszyna: "Dialed In!".

Nagrody niespodzianki dla najlepszych graczy ufundowała firma z branży wideogier 11 bit studios. Na zawodach w Printimus Pinball będzie też coś à propos 35. poczwórnej rocznicy związanej z legendarną grą wideo "Pac-Man".

JJP jest obecnie drugim co do wielkości producentem flipperów na świecie. Poza tym istnieje kilkunastu różnej wielkości innych. To wraz ze stale rosnącą liczbą tak miejsc z flipperami (a nawet ściśle im poświęconych jak wyżej wymienione) oraz turniejów, świadczy najlepiej o renesansie tych gier, które wydawały się skazane na śmierć. Wykończyć miała je zwłaszcza technika, w tym wideogry w różnych postaciach. Jak widać została ona wprzęgnięta w rozwój tych urządzeń. 

* artykuł jest listem do redakcji. Jego autorem jest Łukasz Dziatkiewicz - dziennikarz niezależny i prezes Polskiego Stowarzyszenia Flipperowego (www.flippery.com.pl)


Dowiedz się więcej na temat: flipery

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje