Jak udostępnić grę na Steam i czy można to robić?
Zapaleni gracze potrafią wydawać na swoje hobby niemałe fortuny. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym można zaoszczędzić na nowych grach. Taką możliwość daje np. Steam pozwalający na udostępnienie gry członkowi rodziny lub znajomemu. Jak udostępnić grę na Steam? Jakie związane z tym zasady trzeba znać? Sprawdź!
Steam to bardzo znana platforma zajmująca się sprzedażą produktów cyfrowych, a w szczególności gier. W jej ofercie znajduje się kilkadziesiąt tysięcy tytułów na PC. Wszystkie zakupione gry są przypisane do konta użytkownika, co oznacza, że uzyskuje on do nich dostęp z dowolnego urządzenia, na jakim się zaloguje. Stany gry również są przechowywane w chmurze - dlatego rozgrywkę można kontynuować na dowolnym urządzeniu.
Steam słynie m.in. z prokonsumenckiego podejścia. Umożliwia użytkownikom np. dzielenie się grami z innymi użytkownikami. W ten sposób nie trzeba kupować wszystkich tytułów, w które masz ochotę zagrać - część z nich można bowiem "pożyczyć" od członka rodziny lub znajomego.
Funkcja umożliwiająca dzielenie się grami nazywa się Steam Family Sharing. Co prawda jej nazwa sugeruje, że jest dostępna tylko dla rodzin, ale w rzeczywistości nie ma takich wymagań. Oznacza to, że bez problemu można udostępnić grę także niespokrewnionej osobie - np. znajomemu. Trzeba jednak wiedzieć, że platforma zastrzega sobie brak możliwości uzyskania pomocy z napotkanymi błędami, jeżeli wymieniający się grami użytkownicy nie mieszkają pod jednym dachem.
Konfiguracja udostępniania gier na Steam jest bardzo prosta. Wystarczy:
- zalogować się na swoje konto Steam na sprzęcie, na którym mają być dostępne gry (na komputerze kolegi, członka rodziny itp.);
- upewnić się, że korzystasz z zabezpieczeń Steam Guard (jeśli nie, musisz je włączyć, wchodząc w Ustawienia > Konto > Zarządzaj Steam Guard;
- w panelu ustawień Steam znaleźć zakładkę "Rodzinne" (w trybie Big Picture: Ustawienia > Udostępnianie gier), a następnie wybrać użytkowników, którzy również zalogowali się na tym komputerze, by udostępnić im swoją bibliotekę;
- zaznaczyć pole Autoryzuj udostępnianie gier na tym komputerze i stuknij w pola obok kont, którym chcesz udostępnić swoją bibliotekę.
Dzięki temu użytkownik komputera będzie mógł zagrać w dowolną grę z twojej biblioteki. Pojawią się one w jego bibliotece automatycznie. Po wybraniu tytułu i wciśnięciu przycisku "Graj" osoba udostępniająca otrzyma e-mail autoryzacyjny. Wystarczy wyrazić zgodę, aby twój znajomy lub członek rodziny mógł zagrać w udostępnioną grę.
Co jeszcze warto wiedzieć o udostępnianiu gier na Steam?
- Steam Family Sharing zawsze polega na udostępnieniu całej swojej biblioteki gier innemu użytkownikowi. Nie ma możliwości wybrania konkretnych tytułów do uzupełnienia.
- Dwie osoby nie mogą jednocześnie grać w tę samą grę z jednej biblioteki. Jeżeli uruchomisz ze swojego konta grę, w którą gra już osoba korzystająca z twojej udostępnionej biblioteki, zobaczy ona komunikat mówiący, że ma 5 minut na zakup danej produkcji na własność lub wyjście z niej.
- Można udostępniać gry ze swojego konta Steam najwyżej 5 innym kontom i maksymalnie 10 urządzeniom na okres 90 dni. Do limitu zaliczają się też konta lub urządzenia, którym przestano udostępniać gry w tym samym okresie.
- Osiągnięcia zdobyte w pożyczonych grach oraz utworzone zapisy są przechowywane na własnych kontach Steam osób, które w nie grają.
- Jeżeli osoba, której udostępniasz swoją bibliotekę, zostanie przyłapana na oszukiwaniu, Steam może nałożyć blokadę VAC także na twoje konto. Dlatego Steam Family Sharing warto używać jedynie z zaufanymi osobami!
Warto również wiedzieć, że nie wszystkie gry Steam da się udostępnić. Obowiązują pewne ograniczenia techniczne, które sprawiają, że w ramach Steam Family Sharing nie są dostępne:
- tytuły, które do grania wymagają dodatkowego klucza produktu, konta w innym serwisie bądź subskrypcji,
- gry Free to Play wraz z zakupionymi DLC,
- darmowe DLC dla gry,
- gry bądź DLC, które nie są dostępne w regionie osoby pożyczającej,
- gry, w których na posiadacza nałożono blokadę VAC lub blokadę na grę,
- gry bazowe, które użytkownik pożyczający już posiada,
- gry, które nie obsługują systemu operacyjnego wypożyczającego,
- gry, które jednostka pożyczająca posiada (automatycznie) przez przynależność do konta partnerskiego.
Mimo pewnych ograniczeń funkcja pożyczania gier na Steam z całą pewnością jest ciekawa i przydatna, szczególnie pomiędzy osobami korzystającymi z tego samego komputera. Dzięki niej można bowiem wspólnie budować szeroką bibliotekę tytułów!